Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
100 zł dniówki, dojazd i wyżywienie. Plantatorzy malin mają problem z pracownikami i pogodą

100 zł dniówki, dojazd i wyżywienie. Plantatorzy malin mają problem z pracownikami i pogodą

Ukraińcy nie chcą pracować przy zbiorach ze względu na niskie stawki Fot. WACLAW KLAG/REPORTER
Ukraińcy nie chcą pracować przy zbiorach ze względu na niskie stawki

Przymrozki oraz rosnące wymagania pracowników sezonowych uderzyły w plantatorów jesiennych malin. Połowa owoców zostanie na krzakach - prognozują.

Jedna ubiegłoroczna malina wyglądała jak trzy tegoroczne - stwierdził jeden z plantatorów w programie "Agrobiznes" w TVP, tłumacząc obrazowo problemy rynku. Przez przymrozki owoce są niewielkich rozmiarów, chorują, a do tego zbiory się opóźniają. Maliny, które się uchowały, nadają się tylko dla przemysłu, ale płacą tam niewiele - trudno wyciągnąć 4 zł za kilogram. A to jeszcze nie koniec kłopotów.

Zobacz także: Dlaczego nie wolno jeść owoców prosto z krzaka?


 

Plantatorom brakuje także rąk do pracy. Sytuacji nie poprawiają pracownicy ze wschodu. - Ukraińcy przyjeżdżają, a kiedy orientują się, że nie ma wielkich zarobków, jadą dalej - stwierdził w programie jeden z rolników. Uwagę na to zwrócił również Janusz Piechociński.

 

Pracownicy sezonowi w Polsce chcą obecnie zarabiać ponad 100 zł za dzień, a do tego domagają się organizowania wyżywienia i dojazdów, co przestaje być opłacalne dla pracodawców. To wszystko sprawi, że zbiory jesiennych malin zakończa się w tym roku dużo wcześniej niż zwykle, kiedy kończyły się z nadejściem pierwszych mrozów. Połowa owoców może w ogóle nie zostać zerwana z krzewów - prognozują plantatorzy.

zbiory, praca sezonowa, maliny
Czytaj także
Polecane galerie
Emi
2017-10-17 12:39
Ciekawa jestem czy ktoś z Was był w pracy za granicą i widział jak taka praca wygląda. Tak się składa że to tam jest wyzysk człowieka a nie praca. W dodatku pensje mieszczą się w granicach 60-70 euro za 10 godzin pracy a maliny w markecie są w cenie 1.99 za 125 gram. Przy takiej cenie owoców można pozwolić sobie na takie zarobki.
test
2017-09-27 14:56
test
Zdzich cieć
2017-09-23 16:38
Było nie zakładać plantacji nie byłoby problemów
Pokaż wszystkie komentarze (52)