Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|

100 zł dniówki, dojazd i wyżywienie. Plantatorzy malin mają problem z pracownikami i pogodą

52
Podziel się:

Przymrozki oraz rosnące wymagania pracowników sezonowych uderzyły w plantatorów jesiennych malin. Połowa owoców zostanie na krzakach - prognozują.

Ukraińcy nie chcą pracować przy zbiorach ze względu na niskie stawki
Ukraińcy nie chcą pracować przy zbiorach ze względu na niskie stawki (WACLAW KLAG/REPORTER)

Jedna ubiegłoroczna malina wyglądała jak trzy tegoroczne - stwierdził jeden z plantatorów w programie "Agrobiznes" w TVP, tłumacząc obrazowo problemy rynku. Przez przymrozki owoce są niewielkich rozmiarów, chorują, a do tego zbiory się opóźniają. Maliny, które się uchowały, nadają się tylko dla przemysłu, ale płacą tam niewiele - trudno wyciągnąć 4 zł za kilogram. A to jeszcze nie koniec kłopotów.

Zobacz także: Zobacz także: Dlaczego nie wolno jeść owoców prosto z krzaka?

Plantatorom brakuje także rąk do pracy. Sytuacji nie poprawiają pracownicy ze wschodu. - Ukraińcy przyjeżdżają, a kiedy orientują się, że nie ma wielkich zarobków, jadą dalej - stwierdził w programie jeden z rolników. Uwagę na to zwrócił również Janusz Piechociński.

Pracownicy sezonowi w Polsce chcą obecnie zarabiać ponad 100 zł za dzień, a do tego domagają się organizowania wyżywienia i dojazdów, co przestaje być opłacalne dla pracodawców. To wszystko sprawi, że zbiory jesiennych malin zakończa się w tym roku dużo wcześniej niż zwykle, kiedy kończyły się z nadejściem pierwszych mrozów. Połowa owoców może w ogóle nie zostać zerwana z krzewów - prognozują plantatorzy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Emi
6 lat temu
Ciekawa jestem czy ktoś z Was był w pracy za granicą i widział jak taka praca wygląda. Tak się składa że to tam jest wyzysk człowieka a nie praca. W dodatku pensje mieszczą się w granicach 60-70 euro za 10 godzin pracy a maliny w markecie są w cenie 1.99 za 125 gram. Przy takiej cenie owoców można pozwolić sobie na takie zarobki.
test
7 lat temu
test
Zdzich cieć
7 lat temu
Było nie zakładać plantacji nie byłoby problemów
dzony
7 lat temu
Bardzo dobrze sabaki powinny brać 200 zł dniówki
francik
7 lat temu
W sandomierskim szpitalu wykwalifikowany pracownik techniczny 46 lat pracy, zarabia już 1600zł
...
Następna strona