Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomoc dla powodzian. Już ponad pół miliona złotych...

0
Podziel się

Rolnicy, którzy zostali poszkodowani mogą liczyć na rządową pomoc m.in. w postaci preferencyjnych kredytów, tzw. klęskowych, do których oprocentowania dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc dla powodzian. Już ponad pół miliona złotych...
(Bartosz Krupa/East News)
bErypcGJ

173 rodziny w Lubelskiem, poszkodowane po majowych ulewach, burzach i podtopieniach, otrzymały dotychczas ponad 570 tysięcy złotych pomocy z rezerwy celowej budżetu państwa. Straty w uprawach i infrastrukturze zgłosiło ponad 40 samorządów.

73 rodziny otrzymały zasiłki celowe w Krasnymstawie. W gminie Zamość - 30, a w samym Zamościu - 29. Pomoc otrzymali też m.in. mieszkańcy gmin Izbica, Nielisz, Krzczonów i Rudnik. Przyznano im kwoty do 6 tys. zł, przeznaczone na doraźne zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak zakup żywności, lekarstw, odzieży, sprzętów domowych czy dokonanie podstawowych napraw domów.

Do wojewody lubelskiego nadal napływają prośby od gmin o takie zasiłki. Pochodzą m.in. z Lublina, gdzie w ostatnich dniach maja ulewne deszcze spowodowały podtopienia domów w rejonie ulic Wyżynnej i Nadbystrzyckiej. - _ Spodziewamy się też wniosków z gmin Wilków, Kraśniczyn i Skierbieszów, nad którymi w ostatnich dniach przeszły gwałtowne burze _ - powiedział w piątek rzecznik wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.

bErypcGL

Trwa szacowanie szkód w rolnictwie. Wstępnie straty zgłosiły 44 gminy. 26 gmin obliczyło, że zniszczone zostały na ich terenie uprawy na powierzchni 9,6 tys. ha. Są też straty w produkcji zwierzęcej, m.in. w jednym z gospodarstw w gminie Nielisz utonęło 19 świń. _ - Trwa zgłaszanie strat przez rolników, część upraw ciągle jeszcze znajduje się pod wodą _ - dodał Bielesz.

Rolnicy, którzy zostali poszkodowani mogą liczyć na rządową pomoc m.in. w postaci preferencyjnych kredytów, tzw. klęskowych, do których oprocentowania dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

10 samorządów dotychczas oszacowało zniszczenia dróg, mostów i budynków użyteczności publicznej na łączną kwotę ponad 10,5 mln zł. Ponad 20 samorządów jeszcze je szacuje. Według prognoz straty w infrastrukturze sięgnąć mogą łącznie 45 mln zł - podał Bielesz.

W Lubelskiem nadal w niektórych rzekach utrzymuje się wysoki poziom wody. Stan ostrzegawczy w piątek przekraczała rzeka Wieprz w Krasnymstawie oraz Bug w Dorohusku i Włodawie. Kilka centymetrów powyżej stanu alarmowego płynęła Krzna w Malowej Górze.

bErypcGR
Czytaj więcej w Money.pl
Tusk stanie na wałach? Odwiedzi Głuchołazy W wyniku gwałtownych nawałnic, które miały miejsce wczoraj w tej gminie, mogło zostać zalanych ponad sto budynków.
Szacowanie strat po nocnych nawałnicach Ponad sto mieszkań i budynków mogło zostać zalanych w gminie Głuchołazy.
Stany alarmowe na Wiśle w dwóch miejscach Przy samym ujściu do Bałtyku rzeka jest poniżej stanu ostrzegawczego.
bErypcHm
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)