Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla rolników. Od 2017 r. będzie można dostać 100 tys. zł

86
Podziel się:

Pomoc finansowa będzie mogła być przyznana rolnikowi, jego żonie czy innemu członkowi rodziny pod warunkiem, że wyrażona w euro roczna produkcja gospodarstwa nie przekracza 15 tys. euro.

Pomoc dla rolników. Od 2017 r. będzie można dostać 100 tys. zł
(PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, np. na świadczenie usług czy handel. Nabór wniosków zapowiedziano na pierwszy kwartał 2017 r.

Jak poinformował w komunikacie resort rolnictwa, minister Krzysztof Jurgiel podpisał w tym tygodniu rozporządzenie w tej sprawie. Pieniądze będą pochodziły z poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór wniosków o przyznanie pomocy planowany jest na I kwartał 2017 r.

Pomoc finansowa będzie mogła być przyznana rolnikowi, jego żonie czy innemu członkowi rodziny pod warunkiem, że tzw. wielkość ekonomiczna gospodarstwa (czyli wyrażona w euro roczna produkcja gospodarstwa) nie przekracza 15 tys. euro. Takie wsparcie będzie też mogła dostać osoba, która na trwale przekaże swoje gospodarstwo innemu rolnikowi.

Pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej przyznawana będzie w postaci premii w wysokości 100 tys. zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć na działalność usługową np. usługi transportowe, gastronomiczne czy sprzedaż hurtową i detaliczną. Będzie też można postawić z nie budynki, zmodernizować istniejące, kupić maszyny i inne urządzenia, sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

Jest jednak kolejny warunek otrzymania wsparcia - działalność gospodarczą będzie można podjąć w miejscowościach należących do: gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Podobny program był realizowany w ramach poprzedniego PROW na lata 2007-2013. Powstało dzięki temu ok. 38 tys. nowych miejsc pracy na wsi. ARiMR od 2008 r. ogłosiła cztery nabory przeznaczone dla rolników i ich rodzin (2008-2011) oraz cztery - dla pozostałych mieszkańców wsi (w latach 2009-2013). Wsparcie dla dla rolników wynosiło wtedy również do 100 tys. zł.

Z danych ARiMR wynika, że najwięcej nowych miejsc pracy powstało w usługach dla gospodarstw rolnych oraz i ludności. były to zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy, usługi geodezyjne, pensjonaty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
Piotr
8 lat temu
Nie potrzebne są nam żadne dotacje, subwencje i jałmużny z UE czy też SP wystarczy, że zapłacą nam za naszą pracę uczciwie. A widzę, że mamy tutaj wielu nie douczonych, którzy nie mają pojęcia o pracy rolnika, poświęceniach dla ziemi i ekonomiki rolnictwa- zależnościach między rolnictwem a gospodarką (przemysłem ciężkim, chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym; usługami mechaników, wet., doradztwa prawnego, itp; jak również szeroko pojętego handlu). Myślałem, że mieszczuchy nie są takimi ignorantami. Przykre
gosc000
8 lat temu
Czyli szykuje się zmiana samochodu, no trzeba się sąsiadom pokazać w niedziele przed kościołem.
wiesniak
8 lat temu
Nie tylko rolnicy z tego kozystają w naszej miejscowosci powstał dom weselny z pieniedzy PROW czyli kasy dla jak to wy mowicie chamów i prostakow a temu panu to do uprawy jakiej kolwiek ziemi czy tez chowu zwierząt daleko..
rolnik
8 lat temu
żeby nie ten cham to byś wpierdalał to co narobisz
stary cap 194...
8 lat temu
Jeszcze czego ciągle chamom mało
...
Następna strona