Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arimr
28.07.2016 15:24

Pomoc dla rolników. Od 2017 r. będzie można dostać 100 tys. zł

Pomoc finansowa będzie mogła być przyznana rolnikowi, jego żonie czy innemu członkowi rodziny pod warunkiem, że wyrażona w euro roczna produkcja gospodarstwa nie przekracza 15 tys. euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))

Rolnik, jego małżonka czy członek rodziny, będzie mógł starać się o 100 tys. zł na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, np. na świadczenie usług czy handel. Nabór wniosków zapowiedziano na pierwszy kwartał 2017 r.

Jak poinformował w komunikacie resort rolnictwa, minister Krzysztof Jurgiel podpisał w tym tygodniu rozporządzenie w tej sprawie. Pieniądze będą pochodziły z poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nabór wniosków o przyznanie pomocy planowany jest na I kwartał 2017 r.

Pomoc finansowa będzie mogła być przyznana rolnikowi, jego żonie czy innemu członkowi rodziny pod warunkiem, że tzw. wielkość ekonomiczna gospodarstwa (czyli wyrażona w euro roczna produkcja gospodarstwa) nie przekracza 15 tys. euro. Takie wsparcie będzie też mogła dostać osoba, która na trwale przekaże swoje gospodarstwo innemu rolnikowi.

Pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej przyznawana będzie w postaci premii w wysokości 100 tys. zł. Pieniądze będzie można przeznaczyć na działalność usługową np. usługi transportowe, gastronomiczne czy sprzedaż hurtową i detaliczną. Będzie też można postawić z nie budynki, zmodernizować istniejące, kupić maszyny i inne urządzenia, sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

Jest jednak kolejny warunek otrzymania wsparcia - działalność gospodarczą będzie można podjąć w miejscowościach należących do: gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, lub gminy miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Podobny program był realizowany w ramach poprzedniego PROW na lata 2007-2013. Powstało dzięki temu ok. 38 tys. nowych miejsc pracy na wsi. ARiMR od 2008 r. ogłosiła cztery nabory przeznaczone dla rolników i ich rodzin (2008-2011) oraz cztery - dla pozostałych mieszkańców wsi (w latach 2009-2013). Wsparcie dla dla rolników wynosiło wtedy również do 100 tys. zł.

Z danych ARiMR wynika, że najwięcej nowych miejsc pracy powstało w usługach dla gospodarstw rolnych oraz i ludności. były to zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy, usługi geodezyjne, pensjonaty.

Tagi: arimr, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2016

sylviaBoże jacy wy ludzie jesteście głupi!! te darmozjady często robią od rana do wieczora! żebyście wy tępe mieszczuchy mogli zjeść … Czytaj całość

29-07-2016

POLAk1To świństwo i dyskryminacja wobec innych obywateli RP!! Czy my nie rolnicy z miast i wsi jesteśmy gorsi,mamy wiecej? Dlaczego polskie państwo nie … Czytaj całość

29-07-2016

Forum RaduniaRolnicy żyją lepiej, są bogatsi, od mieszkańców miast, jak wykazują badania. Są na KRUS a nie na ZUS, handlowali bez podatków niby swoimi płodami, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (86)