Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Unijna pomoc dla producentów trzody chlewnej. Jurgiel uspokaja rolników

8
Podziel się:

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mogą liczyć na unijne wsparcie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Unijna pomoc dla producentów trzody chlewnej. Jurgiel uspokaja rolników
(Fotolia)

Województwo podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Od tamtej pory w kraju potwierdzono 208 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tego wirusa u świń. Oprócz woj. podlaskiego, występowanie wirusa ASF notowane jest także w województwie lubelskim i mazowieckim.

Jak mówił na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, obecnie finalizowane są działania dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF. Mówił, że to dwie formy wsparcia: pierwszy to tzw. pakiet Hogana, drugi - to wsparcie ze środków UE dedykowane tylko dla producentów trzody.

Wyjaśnił, że w pakiecie Hogana do dyspozycji Polska będzie miała ponad 22 mln euro (dokładnie - jak informowała wcześniej MRiRW - 22,6 mln euro, a pomoc przewidziana jest zarówno dla producentów trzody chlewnej i bydła). Jurgiel poinformował, że pakiet jest "w tzw. podpisywaniu obiegowym w Radzie Ministrów". - Myślę, że w następnym tygodniu zostanie to opublikowane - powiedział. Wtedy - jak wyjaśnił PAP - Agencja Rynku Rolnego "uruchomi całą procedurę".

Natomiast drugi pakiet zakłada wsparcie dla producentów trzody, którzy w związku z ASF ponieśli straty w okresie od sierpnia do listopada 2016 roku. - To już jest finalizowane, odbędzie się teraz głosowanie w Komisji Europejskiej - mówił Jurgiel. Z informacji przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że głosowanie ma się odbyć na początku marca.

Jurgiel pytany przez PAP, czy wciąż jest problem z ASF, powiedział, że na obecnie ognisk ASF w stadach świń nie ma, natomiast wciąż występują sporadyczne przypadki ASF u dzików. Mówił, że przy ASF bardzo ważne jest przestrzeganie bioasekuracji, bo od tego zależy też czy rolnicy otrzymają rekompensaty.

Pakiet Hogana został uruchomiony przez Komisję Europejską w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych, a przede wszystkim z powodu zakłóceń na rynku mleka. KE przyznała 350 mln euro pomocy dla unijnych rolników, w tym dla Polski 22,6 mln euro.

Polska zdecydowała o rozdziale tej kwoty między producentów bydła oraz świń. Producenci mleka będą mogli dostać pieniądze na zakup jałówek ras mięsnych, natomiast rolnicy zajmujący się chowem świń będą mogli przeznaczyć środki na zakup loszek i knurów hodowlanych.

Ponadto rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w strefach gdzie występowało ASF mogą ubiegać się o środki na zakup jałówek lub buhajów lub mogą starać się o rekompensaty w związku z niższymi cenami sprzedaży świń z powodu wystąpienia tej choroby (obejmują one okres od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017 r.). Alternatywą dla produkcji świń na obszarach, gdzie wystąpił ASF ma być m.in. produkcja bydła mięsnego. Będą więc środki na zakup jałówek.

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
ojej
7 lat temu
on taki ciamajdowaty ,że jak patrzę na niego to chce mi się spać.
Daniel
7 lat temu
Panie ministrze co to za pomoc i dlaczego robicie z polskiego rolnika niewolnika chodzi mi o kredyty. Linii ZC czyli wsparcie dla producentów trzody i mleka na sfinansowanie zaległości cywilno prawnych , nie można z tej pomocy skorzystać mało kto spełnia warunki tej pomocy , co gorsza mamy już z komornikami do czynienia zaległości z przed dwuch lat i warunek zaległościlosci nie wymaganych , chore mało który bank czeka i idzie się dogadać , obiecywali rozmawialiśmy z bankami o pomocy na te zaległości czekaliśmy na konkrety od 3 miesięcy i co wielkie nic zostaliśmy ze wszystkim sami pasza się kończy i zboża tuczniki będą latać po lasach bo nie ma wyjścia
rolnik
7 lat temu
Jurgiel podaj "siem" do dymisji jestes nie kompetentny i NA NIC
Lucyper
7 lat temu
Unia powinna dac fige z makiem,dlà tych nawiedzonych baranow watykan niech dajè
JUREK
7 lat temu
PANIE MINISTRZE A KIEDY BĘDĄ DOPŁATY DLA PSZCZELARZY ZA ZAPYLANIE ROŚLIN TAK JAK MAJA NA ZACHODZIE. JAK WYGINĄ PSZCZOŁY TO BĘDZIE JUSZ ZAPÓŻNO