Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier prezentuje Plan dla wsi. "Chcemy wspierać rolników niezależnie od rozmiaru gospodarstwa"

- Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa - powiedział premier w czasie konferencji w KPRM.- Nasz program Plan dla wsi chcemy oprzeć na trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój - dodał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
- Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie - zapowiedział premier.

Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego, obniżenie kosztów działalności rolniczej i nowe dopłaty do paliwa dla rolników zakłada "Plan dla wsi", który w czwartek zaprezentował premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa - powiedział premier w czasie konferencji w KPRM.- Nasz program Plan dla wsi chcemy oprzeć na trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój - dodał.

- Chcemy koncentrować się w różnych segmentach rynku na rozwoju, wspierać rolników niezależnie od rozmiaru gospodarstwa - wyjaśnił Morawiecki i zapowiedział zwiększenie możliwości sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, szczególnie w mniejszych gospodarstwach.

- Chcemy podkreślać, jak w naszej kulturze gospodarczej i społecznej, ważna jest wieś. Praca rolnika jest ważna i trzeba ją docenić i wspierać. Do tego się zobowiązujemy - zadeklarował Morawiecki. Premier podkreślił, że w ramach Planu dla wsi rząd zamierza nadrabiać zaległości nawet sprzed ponad 100 lat. - Będziemy inwestować w profesjonalny sposób w gospodarkę wodną - powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział odbudowanie państwowej interwencji w rolnictwie, którą określił jako "niezbędną dla stabilizacji cenowej". Stwierdził, że wyrównanie cen płodów rolnych jest "konieczne".

Minister rolnictwa zapowiedział różne formy wsparcia dla rolników. Ardanowski podkreślił, że koszty produkcji rolniczej muszą zostać obniżone, między innymi przez zmniejszenie kosztów paliwa. Rząd ma między innymi przeznaczyć 320 mln zł na dopłaty na paliwo dla producentów bydła.

- Chcemy być liderem jakości żywności. Wielką szansą dla rozwoju polskiego rolnictwa jest produkcja ekologiczna - powiedział Ardanowski. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Plan dla wsi został przygotowany na podstawie tego, co zgłaszali i czego oczekują rolnicy.

Plan dla wsi zakłada też utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, wsparcie dla rolnictwa w obszarach górskich czy promocję zdrowej żywności. Rząd chce także poprawić oznaczenie polskich produktów rolniczych, by utrudniać proceder sprzedawania płodów pochodzących z zagranicy jako polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: plan dla wsi, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2018

ŁajdacyTeraz dla ciebie, socjalny rolniku przychodzi z pomocą ten co rozłożył kraj na łopatki. Współczuję i kibicuję abyś do socjalu jeszcze coś otrzymał. … Czytaj całość

19-07-2018

zeflikJak państwo wesprze rolników to chleb będzie po 10zł. Drodzy rolnicy, uderzcie się w pierś. Kto, jak nie wy głosowaliście na PIS? Zrozumcie wreszcie, … Czytaj całość

19-07-2018

OjA na końcu tej wielkiej drogi przemian widać kartki na mięso.

Rozwiń komentarze (21)