Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Premier prezentuje Plan dla wsi. "Chcemy wspierać rolników niezależnie od rozmiaru gospodarstwa"

21
Podziel się:

- Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa - powiedział premier w czasie konferencji w KPRM.- Nasz program Plan dla wsi chcemy oprzeć na trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój - dodał.

- Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie - zapowiedział premier.
- Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie - zapowiedział premier. (KPRM)

Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego, obniżenie kosztów działalności rolniczej i nowe dopłaty do paliwa dla rolników zakłada "Plan dla wsi", który w czwartek zaprezentował premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa - powiedział premier w czasie konferencji w KPRM.- Nasz program Plan dla wsi chcemy oprzeć na trzech filarach: ochrona, wsparcie i rozwój - dodał.

- Chcemy koncentrować się w różnych segmentach rynku na rozwoju, wspierać rolników niezależnie od rozmiaru gospodarstwa - wyjaśnił Morawiecki i zapowiedział zwiększenie możliwości sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, szczególnie w mniejszych gospodarstwach.

- Chcemy podkreślać, jak w naszej kulturze gospodarczej i społecznej, ważna jest wieś. Praca rolnika jest ważna i trzeba ją docenić i wspierać. Do tego się zobowiązujemy - zadeklarował Morawiecki. Premier podkreślił, że w ramach Planu dla wsi rząd zamierza nadrabiać zaległości nawet sprzed ponad 100 lat. - Będziemy inwestować w profesjonalny sposób w gospodarkę wodną - powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział odbudowanie państwowej interwencji w rolnictwie, którą określił jako "niezbędną dla stabilizacji cenowej". Stwierdził, że wyrównanie cen płodów rolnych jest "konieczne".

Minister rolnictwa zapowiedział różne formy wsparcia dla rolników. Ardanowski podkreślił, że koszty produkcji rolniczej muszą zostać obniżone, między innymi przez zmniejszenie kosztów paliwa. Rząd ma między innymi przeznaczyć 320 mln zł na dopłaty na paliwo dla producentów bydła.

- Chcemy być liderem jakości żywności. Wielką szansą dla rozwoju polskiego rolnictwa jest produkcja ekologiczna - powiedział Ardanowski. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Plan dla wsi został przygotowany na podstawie tego, co zgłaszali i czego oczekują rolnicy.

Plan dla wsi zakłada też utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, wsparcie dla rolnictwa w obszarach górskich czy promocję zdrowej żywności. Rząd chce także poprawić oznaczenie polskich produktów rolniczych, by utrudniać proceder sprzedawania płodów pochodzących z zagranicy jako polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
marcin
6 lat temu
Bardziej liberalne podejście do sprzedaży bezpośredniej to krok w dobrym kierunku i to powinno było być wprowadzone wiele lat wcześniej ale ogólnie to PiS kombinuje jak koń pod górę i niewiele z tego wyniknie. Co z tego że stworzą jakiś holding spożywczy jak ten holding i tak nie będzie miał wyboru i będzie musiał sprzedawać zagranicznym sieciom handlowym które dyktują ceny ? Bez sensu. Musi powstać jedna duża polska sieć handlowa wspierana przez rząd, działająca na zasadzie spółdzielni polskich rolników i przetwórców, która zagwarantuje rolnikowi dostęp do polskiego klienta. Takie rozwiązania funkcjonują np. w Indiach gdzie obce sieci handlowe nie dały rady i większość wycofa się z rynku który ma 1,3 mld ludzi.
szarża w ślep...
6 lat temu
To jakiś cholerny nonsens i wielka wyborcza kiełbacha. na dodatek z jaem kiełbasianym. Polskie rolnictwo jest skrajnie niewydajne bo jest włsnie nadmiernie rozdrobnione i zacofane. Mamy 1,2 miliona gospodarstw rolnych podczas gdy ekonomicznie uzasadnione jest istnienie zalewie kilkudziesięciu tysięcy. Przeciętna wielkość gospodartwa rolnego w polsce wynosi zalewie 8 hektarów, podczas gdy w Danii zbliża się do 100 hektarów. Rolnictwo na zachodzie szybko się zmienia. W ciągu 18 lat w Niemczech 40% rolników odeszło z rolnictwa bo ich podukcja była nieopłacalna, a Niemcy mieli i mają znacznie większe gospodarstwa niż w Polsce Utrzymywanie takiej ilości rolników nie ma sensu i nawet najbogatszy kraj temu długo nie podoła. Większość rolników ma negatywną kontrybucję do PKB tzn więcej dostają w transferach niż produkują sami. Całe rolnictwo jako gałąż gospodarki prawdopodobnie też. Cokolwiek z rolniictwem nie zrobimy nigdy nie uda się zapewnić utrzymania rolnikowi na 8 hektarach. Na 200 być może, ale ekonomicznie uzasadnione jest istnienie jezcze większych gospoarstw bo przy obecnym poziomie mechanizcji w rolnictwie nie ma tyle pracy.. Premier i Minister odpowiedzialny za gospodarkę powinien promować i wspierać takie zmiany w rolnictwie, które ucznią je bardziej efektywnym a nie mniej. Jai wpływ na ceny będzie miała interwencja państwa na rynku rolnym w sytuacji gdy eksportujemy ponad 30% wyprodukowanej żywności i ziałamy na otwartym rynku? adnej. Jeśli ceny w kraju będą wyższe niż rynkowe to stracimy eksport - to z pewnością nie pomoże rolnikom. Zresztą jesli będdą wyższe niż rynkowe to napłynie zywność zza granicy. Jaki sens ma dalsze finansowanie zacofania i nieefektywności?Ile jeszcze Polacy i polska gospodarka ma łożyć na tworzenie skansenu polskiej wsi?
Łajdacy
6 lat temu
Teraz dla ciebie, socjalny rolniku przychodzi z pomocą ten co rozłożył kraj na łopatki. Współczuję i kibicuję abyś do socjalu jeszcze coś otrzymał. Mam jednak wrażenie,że potraktuje cię tak jak ty uczyniłeś Ojczyźnie. "Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka"
Równe traktow...
6 lat temu
Rolnicy maja niski KRUS zamiast ZUS , Unijne dopłaty bezpośrednie do upraw i hodowli , własną żywność , możliwość starania się o odszkodowania od strat oraz masę innych przywilejów . A co ma drobny przedsiębiorca w Polsce ? Drobny przedsiębiorca w Polsce ma płacić ZUS i wysokie podatki , oraz musi gęsto tłumaczyć się fiskusowi z każdej zarobionej złotówki .
jest
6 lat temu
dobre serce ma ten nasz Premier tylko jak by nie patrzyc pomaga milionerom bo rolnicy tak maja ziemia zabudowania dom maszyny to co ? a robotnicy nic tylko 2100zł najniższa i nikt sie o nich nie martwi!
...
Następna strona