Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problem gryzoni w zbożowych magazynach

0
Podziel się:

Ceny zbóż nie zachęcają do sprzedaży ziarna. Wypełnione ziarnem magazyny wabią gryzonie.

Problem gryzoni w zbożowych magazynach

Przed zimą gryzonie wędrują szukając pożywienia, wody, ciepła oraz nowych kryjówek. Jednak najczęściej trafiają do zbożowych magazynów, gdzie zapewnione mają wszystkie sprzyjające kryteria. Podczas żerowania zniszczyć mogą znaczne ilości ziarna, ale głównie zanieczyścić je odchodami.
Jeżeli w pomieszczeniach magazynowych wykryto gryzonie należy przedsięwziąć działania które mają na celu zmniejszenie ich liczebności oraz całkowite zwalczenie. Metod jest dużo. Zastosować można różnego rodzaju potrzaski, pułapki, gilotynki, ale te skuteczne są w małych pomieszczeniach i w przypadku niewielkiej populacji gryzoni.
W obiektach dużych nie obejdzie się bez zastosowania chemicznych środków "rodentycydów", najczęściej w postaci trutek. Z rodentycydami należy obchodzić się ostrożnie, bo są równie szkodliwe dla zwierząt jak i człowieka. Zastosować można rodentycydy o ostrym działaniu. Niemal natychmiast po zjedzeniu trucizny od 2 do 9 godzin uśmiercają one gryzonie. Najpopularniejszy to fosforek cynku, który pod wpływem żołądkowych soków ulega rozkładowi na fosforowodór, gaz który się wydziela działa nasercowo oraz uszkadza nerki. Gryzoń zdycha z powodu ataku serca.
Kolejny przykład rodentycydów to antykoagulanty. Związki te zaburzają krzepnięcie krwi, i uszkadzają naczynia krwionośne. Posiadają bardzo dobre właściwości mumifikujące ( wysuszają osobniki). Dobry rezultat daje rozmieszczenie tzw. deratyzacyjnych karmników na szczury i myszy. W karmniku umieszcza się trutkę, w formie granulatu, kostek woskowych lub parafinowych lub zaprawione odpowiednio ziarno. Gdy liczba gryzoni zwiększa się, połączyć warto metody chemiczne z mechanicznymi.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)