Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja certyfikowanej żywności jako pomysł na przedsiębiorczość - na przykładzie wołowiny z certyfikatem QMP

0
Podziel się:

Certyfikowana żywność - pełniąca istotną rolę w brytyjskiej, czy francuskiej branży spożywczej, w naszym kraju dopiero zyskuje swoich zwolenników. Czy warto...

Produkcja certyfikowanej żywności jako pomysł na przedsiębiorczość - na przykładzie wołowiny z certyfikatem QMP

Certyfikowana żywność - pełniąca istotną rolę w brytyjskiej, czy francuskiej branży spożywczej, w naszym kraju dopiero zyskuje swoich zwolenników. Czy warto spożywać certyfikowane produkty? Na te pytanie odpowiedź jest prosta - dla konsumenta ceniącego wysoką jakość, to właśnie znak "Q" jest jej wyznacznikiem. Jednak pytanie jakie powinniśmy sobie także postawić brzmi: czy opłaca się produkować produkty z certyfikatami?

Certyfikowane produkty, zgodne z rygorystycznymi normami unijnymi cieszą się wielkim zaufaniem konsumentów z całej UE. Są gwarancją nie tylko wysokiej, powtarzalnej jakości, ale także wybitnych walorów smakowych. Za każdym ze znaków bowiem kryje się wieloetapowa kontrola jednostek nadzorujących, które wychwytują nawet najmniejsze odstępstwo od założonych, unijnych norm. Kupując więc produkt ze znakiem "Q", masz pewność kulinarnego sukcesu.

Certyfikaty na rodzimym rynku

Mimo, iż w całej UE certyfikowane produkty cieszą się wielką popularnością i zaufaniem, w Polsce ten segment rynku wciąż się rozwija. Powodem mniejszego zaufania konsumentów jest między innymi nieświadomość konsumentów nt. walorów kulinarnych i smakowych produktów, jednak tendencja ta w ostatnich latach ulega znacznej poprawie, między innymi dzięki licznym kampaniom informacyjnym nt. właściwości produktów ze znakiem "Q" - podobnie jest także w przypadku kampanii _ QMP - Wołowina Zawsze Dobra _ - promującej wysokojakościowe mięso wołowe.

Czego oczekuje konsument?

W świecie globalizacji, kiedy w sklepach ogólnodostępne są produkty z najdalszego zakątka świata, konsumenci wykazują się coraz większa odwagą kulinarną w próbowaniu nowości. Coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do tego co jemy, ale także do jakości spożywanych posiłków. Certyfikaty żywności to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa pochodzenia produktu i jego identyfikowalność. - _ Podróżujemy po świecie, poznajemy wysokiej jakości produkty i chcemy mieć dostęp do takich samych na co dzień. Dobra wołowina QMP to odpowiedź na oczekiwania konsumentów. Każdy, kto pracuje w Systemie QMP (hodowca, producenci pasz, firmy transportowe, przetwórca), musi przestrzegać ściśle określonych reguł. Istotny jest wybór ras bydła, sposób chowu w tym żywienie zwierząt, przyjazne środowisko, dobrostan zwierząt, transport, przetwórstwo. To właśnie dzięki ściśle określonym normom i niezależnej skrupulatnej kontroli, wołowina z certyfikatem QMP, która trafia do handlu i na stoły, jest zawsze dobra lub jeszcze lepsza. -
mówi Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. _

Szanse rozwoju produktów certyfikowanych

Rynek produktów certyfikowanych w Polsce wciąż się rozwija, co daje niezliczone możliwości producentom. Nieistotnym jest, czy produkuje mięso drobiowe, wieprzowe, czy wołowe - unijne certyfikaty jakości żywności są otwarte na wszystkich producentów - bez względu na ich wielkość. Warunkiem jaki muszą jednak spełnić przystępując do systemu certyfikacji, jest przejście dość rygorystycznych kontroli, sprawdzających wdrożenie obowiązujących w danym systemie standardów. W przypadku wołowiny ze znakiem QMP, standardy obejmują nie tylko kwestie rasy i odpowiedniego wieku bydła, ale także karmienia, transportu i wytyczne w stosunku do odpowiedniego postępowania z mięsem. Każdy z elementów łańcucha produkcji jest niezwykle istotny - jeśli zawiedzie choćby najmniejszy drobiazg w jednym z nich, praca pozostałych ogniw idzie na marne, gdyż wadliwe mięso, nie przejdzie ostatecznej kontroli jakości.

Wielki potencjał produktów z certyfikatem

W dobie, kiedy konsumpcja wołowiny na szeroką skalę odradza się - po spadku spożycia w latach 90. spowodowanego napływem niskiej jakości dostępnego na rynku "mlecznego" mięsa oraz częściowo także "chorobą wściekłych krów" - wysokiej jakości, certyfikowane mięso wołowe jest wciąż produktem pożądanym i deficytowym. Wołowina QMP dostępna w halach Makro oraz warszawskich sieciach Carrefour zaspokaja jedynie część potrzeb rynku, który z dnia na dzień się rozrasta - podobnie jest w przypadku innych certyfikowanych produktów. Może warto z produkcji certyfikowanej żywności stworzyć pomysł na biznes - czy w transporcie bydła, czy też jako producent certyfikowanej paszy lub wprost - bydła ze znakiem QMP.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)