Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja mleka w Polsce. Krowy coraz wydajniejsze

19
Podziel się:

Mimo niestabilnej sytuacji w branży, w Polsce co roku produkcja mleka będzie rosła. Niedawno średnio krowa dawała 5 tysięcy kilogramów mleka, dziś jest to ponad 7 tysięcy. Rekordzistki dają nawet 2 razy więcej.

Produkcja mleka w Polsce. Krowy coraz wydajniejsze
(Maciej Bledowski/Fotolia)

W Polsce spada liczba producentów mleka. To z uwagi na niską opłacalność produkcji oraz niepewne perspektywy stabilizacji branży. Z drugiej strony wzrasta wydajność krów, ponieważ w tym roku prognozowana jest rekordowa skala produkcji mleka.

Jak zauważa Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, rynek w Polsce ulega specjalizacji. Pozostają na nim jedynie ci, którzy chcą inwestować w rozwój swojej produkcji.

- Kiedy wchodziliśmy do Unii w systemie kwotowania mleka brało udział ponad 400 tysięcy producentów. Wraz z zakończeniem kwotowania przed rokiem, liczba producentów była oszacowana na 130 tysięcy. W ciągu nieco ponad dekady funkcjonowania na wspólnym europejskim rynku, zmiany są ogromne. A ten proces będzie postępował - prognozuje Radosław Iwański.

Ekspert szacuje, że mimo niestabilnej sytuacji w branży, w Polsce co roku produkcja mleka będzie rosła. Głównie dzięki bydłu przystosowanemu do masowej produkcji surowca.

- Niedawno średnio to było 5 tysięcy kilogramów mleka od krowy, dziś jest to ponad 7 tysięcy. Rekordzistki dają nawet 2 razy więcej. To pokazuje tendencję na rynku. Hodowcy chcą mieć bydło bardzo wydajne i długo żyjące - analizuje Radosław Iwański.

W Polsce pogłowie bydła wynosi obecnie około dwóch milionów trzystu tysięcy sztuk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Paw
8 lat temu
14 000 kg rocznie -tak samo wydajne jak polscy ciezarowcy w Rio- ciekawe co by pokazały testy
Fernando
8 lat temu
Krowy coraz wydajniejsze bo inseminatorzy coraz przystojniejsi.
Liza
8 lat temu
Swietna jest polska zywnosc ! Trzeba uwazac, nie jesc za duzo zeby nie przytyc.
Michaś
8 lat temu
Sam mam hodowlę bydła i podstawą żeby to wszystko dobrze funkcjonowało jest odżywianie bydła w odpowiedni sposób. Kupuję tylko sprawdzone produkty z biofeed.pl dbam o hodowlę jak tylko mogę i przynosi to zyski.
Romio
8 lat temu
Sami fachowcy od żywienia krów. I do tego laboranci od składu mleka. A rolnik to prawdziwy mistrzunio więcej takich a będziemy faktycznie pili ścierwo z zachodu. I jeszcze taka obserwacja z pewnego hipermarketu na półce 10 rodzajów polskiego masła z lokalnych mleczarni. Ale lepszy jest produkt droższy duński. I większość takich potem komentuje takie artykuły i dyskutuje na forach . Oj przykro