Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
producenci mleka
02.08.2016 07:31

Produkcja mleka w Polsce. Krowy coraz wydajniejsze

Mimo niestabilnej sytuacji w branży, w Polsce co roku produkcja mleka będzie rosła. Niedawno średnio krowa dawała 5 tysięcy kilogramów mleka, dziś jest to ponad 7 tysięcy. Rekordzistki dają nawet 2 razy więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Bledowski/Fotolia)

W Polsce spada liczba producentów mleka. To z uwagi na niską opłacalność produkcji oraz niepewne perspektywy stabilizacji branży. Z drugiej strony wzrasta wydajność krów, ponieważ w tym roku prognozowana jest rekordowa skala produkcji mleka.

Jak zauważa Radosław Iwański z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, rynek w Polsce ulega specjalizacji. Pozostają na nim jedynie ci, którzy chcą inwestować w rozwój swojej produkcji.

- Kiedy wchodziliśmy do Unii w systemie kwotowania mleka brało udział ponad 400 tysięcy producentów. Wraz z zakończeniem kwotowania przed rokiem, liczba producentów była oszacowana na 130 tysięcy. W ciągu nieco ponad dekady funkcjonowania na wspólnym europejskim rynku, zmiany są ogromne. A ten proces będzie postępował - prognozuje Radosław Iwański.

Ekspert szacuje, że mimo niestabilnej sytuacji w branży, w Polsce co roku produkcja mleka będzie rosła. Głównie dzięki bydłu przystosowanemu do masowej produkcji surowca.

- Niedawno średnio to było 5 tysięcy kilogramów mleka od krowy, dziś jest to ponad 7 tysięcy. Rekordzistki dają nawet 2 razy więcej. To pokazuje tendencję na rynku. Hodowcy chcą mieć bydło bardzo wydajne i długo żyjące - analizuje Radosław Iwański.

W Polsce pogłowie bydła wynosi obecnie około dwóch milionów trzystu tysięcy sztuk.

Tagi: producenci mleka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2016

POLSKI ROLNIKKrowy rekordzistki ???? jakim kosztem tego bydlęcia. ŻYJE RAPTEM 3-5 LAT ciągle na dopalaczach ; czyli preparaty wysokobiałkowe-preparaty mlekopędne- … Czytaj całość

02-08-2016

tyż rolniknajwięcej to na pewno dają te krowy z pod torunia,bo propagandą są karmione

02-08-2016

alexRekordzistki?!Koszmar!!! A wiecie, ze z tym mlekiem pijemy tez hormonyi wydzieliny z gruczolow? Krowa dojona jest doslownie na sile razem ze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)