Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Pieniądze za przymrozki? PSL apeluje do ministra rolnictwa

16
Podziel się:

Mrozy, które dotknęły rolników w Polsce, przyniosły ogromne straty. Jest potrzebna szybka interwencja ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w tej sprawie - ocenił w poniedziałek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pieniądze za przymrozki? PSL apeluje do ministra rolnictwa
(Laurent Gillieron)

Kosiniak-Kamysz mówił w radiowych Sygnałach Dnia o stratach jakie ponieśli rolnicy, w wyniku niekorzystnej sytuacji pogodowej. - Mrozy, które dotknęły szczególnie sadowników w Polsce, przyniosły ogromne straty. W czereśniach to jest 90-100 proc., grusze, morele, brzoskwinie, ale też tak popularne w Polsce jabłka. Te straty są ogromne, sięgające od 40 do 70 proc. w przypadku jabłoni - ocenił szef PSL.

W jego opinii, potrzebna jest "szybka interwencja" ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w tej sprawie. - Rekompensaty w wysokości dwóch tysięcy (złotych) do hektara, wniosek do Unii Europejskiej o pomoc - wymieniał Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem "sytuacja klimatyczna w kwietniu i maju była trudna nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie". - To skłania nas do tego, aby taki wniosek wysunąć - zaznaczył.

Prezes ludowców został spytany również o to jak wejście Polski do strefy Euro wpłynie na rolnictwo. - Pewnie tak, jak we wszystkich takich sytuacjach: byłyby "plusy dodatnie" i "plusy ujemne", byłyby i minusy. To zależy kto jaką perspektywę będzie przedstawiał - odparł.

Przypomniał również, że aby wejść do strefy Euro, trzeba spełnić szereg warunków. - Dopiero wtedy jest możliwość dyskusji o rozszerzeniu - mówił. - Dzisiaj nie warto emocjonować opinii publicznej tą dyskusją, bo ta decyzja jest naprawdę jeszcze oddalona w czasie - dodał prezes PSL.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
zaza
7 lat temu
a później się okaże, że mamy klęskę urodzaju. Nadprodukcję do zniszczenia lub zgnicia.
szewc.
7 lat temu
Prowadzę małą firmę usługową i co miesiąc jestem nękany przez największego szkodnika naszych czasów jakim jest ZUS ! Też dostanę jakieś odszykowanie ?!
działkowiec
7 lat temu
Mnie i sąsiadom też na działce przymroziło drzewa owocowe do kogo zgłosić się o odszkodowanie,bo znajomi powiedzieli ,że pana Boga lub Biskupa.
Realista
7 lat temu
Każdym dołożyć,firmy budowlane to gorszy sorry???!ten lekarz z PSL,niech za PRACĘ wreszcie się zabierze. Gospodarować własnymi środkami,przewodniczący Kamysz.
J. H
7 lat temu
DLACZEGO ROLNICY SIĘ NIE UBEZPIECZĄ???? TYLKO KRZYCZĄ DAJCIE KASĘ.!!!!!!!!!!