Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL chce przywrócenia uprawnień emerytalnych rolników

164
Podziel się:

PSL zaczyna zbierać podpisy pod obywatelskim projektem mającym przywrócić wiek emerytalny dla rolników w wymiarze - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn po przepracowaniu 30 lat i odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych - zapowiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

PSL chce przywrócenia uprawnień emerytalnych rolników
(Shutterstock/Visionsi)
bELpSQlN

Sejm uchwalił w środę ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Ludowcy w trakcie prac nad nią apelowali o utrzymanie uprawnień rolników, dzięki którym mogli oni przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe.

- Dziś jest smutny dzień. PiS podziękowało polskiej wsi podwyższając wiek emerytalny dla rolników o pięć lat - powiedział Kosiniak-Kamysz na briefingu po sejmowym głosowaniu. Dodał, że ludowcy nie przestaną zabiegać o zmianę tych przepisów. - Będziemy od dziś zbierać podpisy pod obywatelskim projektem przywracającym uprawnienia dla rolników - zapowiedział prezes PSL.

Podkreślił, że rolnicy powinni móc przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 30 lat w ciężkich warunkach w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Jego zdaniem, rolnik to drugi po górniku najcięższy zawód.

bELpSQlP

Kosiniak-Kamysz stwierdził też, że rozumie zdenerwowanie polityków PiS podczas wystąpień w Sejmie ludowców na temat podnoszeniu wieku emerytalnego dla rolników. - Prawda w oczy kole. Nie jest miło słyszeć informacje, które chciało się ukryć - dodał.

Sejm pod koniec października przyjął nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników; wcześniej odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie. Jej odrzucenie rekomendowały połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej, uzasadniając, że zakres regulacji wybiega poza procedowany projekt.

W środę Sejm uchwalił zmiany, zgodnie z którymi od 1 października 2017 r. kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny wydłużany jest do 67 lat - kobiety miały go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

bELpSQmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(164)
Taxi Maxi
5 lata temu
Niech wpadną na postój taksówek tam połowa "rolników" na KRUSie. KRUS powinien być dla tych którzy się z rolnictwa utrzymują a nie dla 1 hektarowych rolników. Ja mam 7ha i do tego prowadzę działalność gospodarczą płacę 1100 ZUSu i pójdę na emeryturę w wieku 65lat. A jakbym zrezygnował z działalności tylko płacił KRUS 1600rocznie to pójdę na emeryturę w wieku 60 lat i gdzie tu sprawiedliwość. A w jednym i drugim przypadku dostanę minimalną emeryturę.
TAD
5 lata temu
ok jeżeli uznaje za dwa najcięższe zawody to dlaczego nie wyrównał wieku emerytalnego dla mundurowych i nie wprowadził wieku emerytalnego dla wszystkich pracowników ministerstwa sprawiedliwości
grup
5 lata temu
Panie Kamysz, jak składka taka emerytura, może rolnikom wypłacać emeryturę kwartalnie taką jaką składkę płacicli, nastepna grupa darmozjadów
bELpSQmr
Oszukany Pola...
5 lata temu
Rząd i Sejm który spełni i wypełni 21 postulatów Solidarności i Narodu Polskiego będzie w pełni demokratyczny i nastąpi ta upragniona DEMOKRACJA.
gsd
5 lata temu
kolejne ofiary dobrej zmiany
...
Następna strona