Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

PSL zapowiada wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

6
Podziel się:

- PSL w najbliższych dniach złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, powodem jest "ogrom zaniedbań i niedopełnienia obowiązków", które wynikają z pełnienia tej funkcji - poinformował w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

PSL zapowiada wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

- PSL w najbliższych dniach złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, powodem jest "ogrom zaniedbań i niedopełnienia obowiązków", które wynikają z pełnienia tej funkcji - poinformował w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-

Szef PSL powiedział na konferencji prasowej, że obradująca w sobotę w Warszawie Rada Naczelna PSL "jednogłośnie podjęła decyzję i zobowiązała klub parlamentarny do zgłoszenia wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi z uwagi na ogrom zaniedbań, niedopełnienia obowiązków, które wynikają z pełnienia tej funkcji".

Kosiniak-Kamysz dodał, że podpisy pod wnioskiem są już zebrane i zostanie on złożony w "najbliższych dniach", przed rozpoczęciem kolejnego posiedzenia Sejmu.

Zarzuty jakie ludowcy stawiają ministrowi rolnictwa dotyczą m.in. zaniedbań w obszarze rozwoju wsi i polskiego rolnictwa. Kosiniak-Kamysz mówił o niewystąpieniu do Unii Europejskiej o podwojenie dopłat dla rolników. - To była sztandarowa obietnica, dzięki której polska wieś została uwiedziona przez PiS - stwierdził szef PSL.

Zobacz także: Sadownicy przerażeni stratami. Owoce mogą być rekordowo drogie

Jego zdaniem, Jurgiel dopuścił się też zaniedbań w związku ze sprawą występowania przypadków afrykańskiego pomoru świń (AFS). Ponadto - mówił Kosiniak-Kamysz - szef resortu rolnictwa podjął również "fatalną decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego dla najciężej pracujących, dla polskich rolników".

- Minister po prostu nie potrafi poradzić sobie z tymi problemami - ocenił prezes PSL.

Ponadto wśród zastrzeżeń ludowców, Kosiniak-Kamysz wymienił też: nierozwiązany temat szkód łowieckich, brak odszkodowań dla sadowników po przymrozkach, a także podpisanie umowy o wolnym handlu z Kanadą "wbrew polskim interesom". Szef PSL powiedział ponadto, że Jurgiel odwołał wszystkich merytorycznych pracowników w agencjach, a "postawił tylko na tych z klucza partyjnego".

Z kolei poseł PSL Mirosław Maliszewski ocenił, że Jurgiel jest w UE traktowany z "przymrużeniem oka" i jest izolowany.

- Minister rolnictwa uczestniczy w decyzjach, które są w długiej perspektywie dla Polski bardzo niekorzystne. Polska dzisiaj będąca hamulcowym w Unii, nie odgrywa żadnej pozytywnej roli w kształtowaniu zasad przyszłej polityki rolnej - powiedział Maliszewski.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że to tylko część zarzutów, jakie mają ludowcy pod adresem ministra rolnictwa, a wszystkie przedstawione zostaną we wniosku o wyrażenie wotum nieufności. - Czekaliśmy kilkanaście miesięcy, czekaliśmy prawie dwa lata tak naprawdę, na działania ministra rolnictwa. Sen zimowy nie może wiecznie trwać. Trzeba się obudzić panie ministrze - zwrócił się do Jurgiela Kosiniak-Kamysz.

Według niego, wniosek PSL jest sygnałem dla premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "nie można jeździć tylko na wieś, kiedy się chce zdobywać głosy i fotografować się na tle gospodarstwa rolniczego, tylko trzeba jeździć tam wtedy, kiedy są naprawdę duże problemy".

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
nick
7 lat temu
Kàsiniak ! Nie idź tą drogą. Ratuj tyłek . kierwsińki - jak pierwszy , przy powitaniu z kobietą , wyciągasz łapę , to to jest" niezręczność" ale kupienie w Senegalu pustej kopalni za miliony to już jest gigantyczny przekręt na szkodę Pańtwa Polskiego.
Damian 723
7 lat temu
Wotum Nieufności ale dla PSL spiepszać
hehehe
7 lat temu
Kosiniak z artykułu na artykuł coraz młodszy na zdjęciach na niemieckich portalach ;)
lekarz I kont...
7 lat temu
Panie Kosiak PSUJÓW należy POGONIĆ i ROZGONIĆ NA CZTERY WIATRY !!!
E S T E T A p...
7 lat temu
PSL-owi się dziwię ,że go widłami z pól nie pogonią -dłubacza w nochalu -obrzydlistwo