Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo w polsce
03.08.2014 09:34

Rolnictwo w Polsce. Na Dolnym Śląsku radykalnie niższe zbiory miodu lipowego

- Jeśli komukolwiek udało się uzyskać 30 procent zwykłych zbiorów miodu lipowego, to i tak mógł być zadowolony - mówi prezes wrocławskiego Koła Pszczelarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szymon Blik/REPORTER)

Tegoroczne zbiory miodu lipowego na Dolnym Śląsku mogą być radykalnie niższe niż w ubiegłych latach - powiedział członek zarządu Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy Mirosław Majcherek. Z tego regionu pochodzi średnio ponad 15 procent krajowych zbiorów.

Jak powiedział prezes zarządu Koła Pszczelarzy Wrocław-Krzyki i członek zarządu Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy Mirosław Majcherek, nieprzychylna pogoda w drugiej połowie czerwca oraz w pierwszej dekadzie lipca sprawiła, że pszczoły nie zebrały miodu lipowego.

_ - Lipy zaczęły w tym roku wcześniej niż zwykle kwitnąć, ale w tym czasie deszcze, wiatr i chłody uniemożliwiły pszczołom zebranie nektaru. Jeśli komukolwiek udało się uzyskać 30 procent zwykłych zbiorów miodu lipowego, to i tak mógł być zadowolony _ - dodał Majcherek.

W jego ocenie ciepła pogoda w maju przyspieszyła wegetację roślin, co pozwoliło zebrać nieco więcej miodu rzepakowego. _ - Niektórzy hodowcy miód rzepakowy kręcili dwukrotnie, ale to nie zrekompensowało im strat na lipie. Ratowaliśmy się trochę miodem z akacji, lecz tych drzew w naszym regionie nie ma już dużo _ - powiedział pszczelarz.

Jak podkreślił, problemem staje się podtrzymanie aktywności pszczelich rojów, które są słabe i trzeba je dokarmiać, by dotrwały do wrześniowych zbiorów miodu wrzosowego.

_ Na terenach podmokłych zbiera się obecnie trochę miodu z nawłoci. Jednak we wrześniu może się okazać, że pszczoły są zbyt słabe, by mogły zebrać odpowiednią ilość miodu wrzosowego _ - powiedział Majcherek.

Miód wrzosowy to wizytówka dolnośląskich pszczelarzy. W 2008 r. został on zarejestrowany jako produkt regionalny pod zastrzeżoną nazwą - miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich - i otrzymał certyfikat Unii Europejskiej.

Na Dolnym Śląsku znajduje się prawie 3 tysiące pasiek, w których znajduje się ponad 60 tys. uli. Rocznie zbiera się w tym regionie średnio ponad 15 proc. miodu zebranego w całej Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rolnictwo w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz