Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. "Nasz Dziennik": Trwa wykup ziemi przez zagraniczne spółki rolne

0
Podziel się:

Edward Kosmal z "Solidarności" w Zachodniopomorskiem ocenia, że tylko w jego województwie obcokrajowcy wykupili 400 tys. ha ziemi rolnej.

Rolnictwo w Polsce. "Nasz Dziennik": Trwa wykup ziemi przez zagraniczne spółki rolne
(eLKayPics/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Duże spółki rolne, głównie z zagranicznym kapitałem, nadal skupują ziemię, która powinna trafiać do polskich gospodarstw rodzinnych. Robią to omijając nasze prawo, alarmuje "Nasz Dziennik".

Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego i szef regionalnej "Solidarności" ocenia, że tylko w jego województwie obcokrajowcy wykupili 400 tys. ha ziemi rolnej.

Zdaniem rolniczej "Solidarności" jest jeszcze możliwość uchronienia polskiej ziemi przed wykupem. Trzeba wprowadzić bezwzględne moratorium na sprzedaż gruntów rolnych obcokrajowcom (od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli bez żadnych przeszkód kupować w Polsce ziemię uprawną) i przyjąć ustawę, która uszczelni system obrotu ziemią, gwarantując, że będzie ona trafiała do polskich rolników.

Będzie to jeden z postulatów podczas manifestacji, którą 12 maja zorganizuje przed kancelarią premiera NSZZ RI "Solidarność", zapowiada "Nasz Dziennik".

Czytaj więcej w Money.pl
Nie ma chętnych na zboże, choć jest tanie Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą, bo ceny są dla nich niezadowalające.
Sukces Polski w Unii. Co wywalczyła dla rolników? We wtorek m.in. w tej sprawie zbierze się Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych, czyli eksperci z krajów członkowskich.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)