Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. PiS wnioskuje o raport

0
Podziel się:

Klub PiS chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację na temat sytuacji w rolnictwie, m.in. w związku z rosyjskim embargiem na artykuły spożywcze z Polski.

Rolnictwo w Polsce. PiS wnioskuje o raport
(Harald Hoyer/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Rzeczniczka rządu nie wyklucza, że informację przedstawi minister rolnictwa.

Posłowie PiS w dzisiejszym komunikacie napisali, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-29 sierpnia) Donald Tusk powinien poinformować posłów o działaniach rządu w związku z embargiem nałożonym przez Rosję oraz groźnym dla interesów polskich rolników afrykańskim pomorem świń (ASF). Poinformowali też, że wniosek o informację premiera został już złożony.

PiS wnioskuje o przedstawienie informacji _ o planach i działaniach rządu wobec wprowadzenia przez Rosję embarga na import produktów rolno-spożywczych, wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń, a także nierównych warunków konkurencji polskich rolników na jednolitym europejskim rynku _ - podkreślono w komunikacie.

Posłowie PiS zwrócili uwagę, że rosyjskie embargo _ dotyczy 80 proc. eksportu rolno-spożywczego do Rosji o wartości ok. 841 mln euro _, a ASF jest zagrożeniem dla dochodów hodowców świń przede wszystkim na Podlasiu. _ Wniosek dotyczy również stale obecnego problemu nierówności dopłat bezpośrednich w Polsce i innych krajach UE _ - czytamy.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska komentując propozycję PiS powiedziała, że polskie rolnictwo ma się bardzo dobrze. _ - Rzeczywiście embargo blokuje sprzedaż polskich towarów na rynki rosyjskie, ale i ministerstwo, i rząd szukają nowych rynków, rolnicy mogą występować o rekompensaty. A afrykański pomór świń to już są kolejne wypadki, to nie jest nic nowego, (...) i to jest także pod całkowitą kontrolą. Taką wiedzę, podejrzewam, że posłowie mają. Jeśli będą chcieli, na pewno minister rolnictwa takiej informacji udzieli _ - podkreśliła.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił w środę, że 30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE powinny zapaść ostateczne decyzje dotyczące uruchomienia funduszy na rekompensaty dla producentów żywności w związku z rosyjskim embargiem.

Ponadto z inicjatywy Sawickiego 5 września w Brukseli spotykają unijni ministrowie rolnictwa i rybołówstwa, którzy także zajmą się tematem rosyjskiego embarga i rekompensat. Według ministra rolnictwa system rekompensat zaproponowany przez Komisję Europejską preferuje przekazywanie żywności objętej embargiem na cele charytatywne.

W poniedziałek Komisja Europejska uruchomiła 125 mln euro na wsparcie dla dotkniętych rosyjskim embargiem producentów niektórych owoców i warzyw. Według Sawickiego jeśli będzie potrzeba kolejnej interwencji na unijnym rynku, to do wykorzystania będzie jeszcze 400 mln euro z rezerwy na działania kryzysowe.

Na początku sierpnia w powiecie białostockim wykryto drugie ognisko ASF. Dwa tygodnie wcześniej wykryto ASF u dwóch świń w innym gospodarstwie w tym samym powiecie. W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z Polski wstrzymało także wiele innych państw.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)