Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przymrozki i śnieg odbiją się na plonach. Rolnicy już liczą straty

Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niskie temperatury oraz opady śniegu szkodzą tegorocznym uprawom. Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu.

Na chłodną kwietniową pogodę negatywnie reagują między innymi drzewa owocowe. Szef Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosław Maliszewski wskazuje, że przy dużym spadku temperatur, może nastąpić całkowite zniszczenie kwiatostanów.

- Spodziewamy się dużych strat w uprawach czereśni, śliw, grusz, brzoskwiń czy wiśni. Po części mrozy dotykają też jabłoni. W niektórych gatunkach szacowane straty przewyższają połowę planowanych zbiorów. To wpływa na sytuację sadowników, którzy nie będą mieli czym handlować - informuje Mirosław Maliszewski.

Oprócz owoców sadowniczych, mróz i śnieg niszczą także pola uprawne - dodaje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. - Najbardziej zagrożone są buraki i ziemniaki. One były sadzone kilka tygodni temu i zaczynały wschodzić. Temperatury poniżej minus trzech stopni bywają krytyczne. Jeśli taka pogoda nocami będzie się utrzymywać to niektóre plantacje mogą być do przeorania - wyjaśnia szef rolniczych samorządów.

Niskie temperatury na terenie całego kraju utrzymywać się mają także przez weekend.

Tagi: rolnicy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2017

JanCzy ktokolwiek widział wieśniaka zadowolonego z dochodów? To są zawodowi męczennicy!

24-04-2017

FranekTeraz wielki postęp: maszyny już do wszystkiego kupowane za dopłaty , ulgi w kredytach , w paliwie, w ubezpieczeniach , bez podatku dochodowego( Ja … Czytaj całość

21-04-2017

xyzCo roku jest ta sama śpiewka - a to mróz, a to susza, a to za ciepło, a to za mokro. A co jęczący zrobili, żeby się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

Rozwiń komentarze (23)