Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Przymrozki i śnieg odbiją się na plonach. Rolnicy już liczą straty

23
Podziel się:

Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu.

Przymrozki i śnieg odbiją się na plonach. Rolnicy już liczą straty

Niskie temperatury oraz opady śniegu szkodzą tegorocznym uprawom. Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu.

Na chłodną kwietniową pogodę negatywnie reagują między innymi drzewa owocowe. Szef Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosław Maliszewski wskazuje, że przy dużym spadku temperatur, może nastąpić całkowite zniszczenie kwiatostanów.

- Spodziewamy się dużych strat w uprawach czereśni, śliw, grusz, brzoskwiń czy wiśni. Po części mrozy dotykają też jabłoni. W niektórych gatunkach szacowane straty przewyższają połowę planowanych zbiorów. To wpływa na sytuację sadowników, którzy nie będą mieli czym handlować - informuje Mirosław Maliszewski.

Oprócz owoców sadowniczych, mróz i śnieg niszczą także pola uprawne - dodaje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. - Najbardziej zagrożone są buraki i ziemniaki. One były sadzone kilka tygodni temu i zaczynały wschodzić. Temperatury poniżej minus trzech stopni bywają krytyczne. Jeśli taka pogoda nocami będzie się utrzymywać to niektóre plantacje mogą być do przeorania - wyjaśnia szef rolniczych samorządów.

Niskie temperatury na terenie całego kraju utrzymywać się mają także przez weekend.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
Marian
7 lat temu
Drogi kolego "gosc" . Najpierw naucz się języka polskiego a dopiero wypowiadaj się w danych dziedzinach. skoro rolnicy 2 razy zarabiają to sam się weź za rolnictwo pajacu.
gosc
7 lat temu
najpierw obiora i do hlodni owoce puzniej zglaszaja straty i dwarazy zarabiaja
Baca
7 lat temu
Co rok straty a oni ciągle istnieją ?
Agrotechnik
7 lat temu
Nie straty ! - tylko mniejsze plony a zatem i zyski a to znaczna różnica !
Madzia
7 lat temu
Ciekawe czy taka pogoda to przypadek czy efekt globalizacji i czy owoce i warzywa podrożeją a wszystko przez naturę na którą " nie mamy wplywu"
...
Następna strona