Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż. Cena za niska

6
Podziel się:

Na krajowym rynku handel zbożami jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży ziarna zarówno ze strony firm handlowych, jak i rolników, których nie zadowalają oferowane ceny, choć rosną - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż. Cena za niska
(Bartosz Wawryszuk)

Na rynku mało jest przede wszystkim pszenicy paszowej i jęczmienia, mimo że w ostatnim czasie ceny wyraźnie wzrosły.

Rolnicy nie sprzedają zbóż, bo mają pieniądze z dopłat bezpośrednich i liczą na dalszy wzrost cen. Zdaniem Izby "do końca roku niewiele się zmieni w tej kwestii, a zbliżający się okres świąteczny dodatkowo ograniczy handel ziarnem". Część firm przetwórczych nie ma zapasów surowca na okres poświąteczny, stąd cały czas notuje się zainteresowanie zakupami ziarna ze strony wytwórni pasz i młynów.

Według Izby niska podaż ziarna i utrzymujące się zapotrzebowanie na nie także ze strony przetwórców oraz eksporterów powoduje, iż ceny zbóż mają tendencję zwyżkową.

W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna z dostawą do wytwórni (elewatorów) kosztowała 630-690 zł/t, pszenica paszowa 620-670 zł/t, żyto konsumpcyjne 530-570 zł/t, żyto paszowe 510-550 zł/t, pszenżyto 560-610 zł/t, a jęczmień paszowy 550-600 zł/t oraz kukurydza 590-660 zł za tonę.

W listopadzie, eksport pszenicy drogą morską wyniósł około 250 tys. ton. W ocenie Izby wywóz pszenicy przez porty w grudniu br. będzie większy od wstępnych przewidywań i może zbliżyć się do nawet 300 tys. ton. Eksport kukurydzy drogą morską wyniósł około 130 tys. ton. Izba prognozuje, że w grudniu nastąpi dynamiczny eksport tego zboża.

Duże zapotrzebowanie na ziarno pszenicy i kukurydzy ze strony eksporterów powoduje, iż ceny zbóż na eksport są relatywnie wysokie. Cena pszenicy konsumpcyjnej kształtuje się na poziomie 720-725 zł /t, pszenicy paszowej 735-740 zł/t, a kukurydzy 660 zł/t. Faktyczna cena zależy jednak od wielu czynników, m.in. od parametrów ziarna i terminu dostawy, oraz aktualnych notowań cen ziarna na paryskiej giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro do złotego w dniu podpisywania kontraktu.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w okresie trzech pierwszych miesięcy sezonu 2016/17 (lipiec-wrzesień 2016 r.) do skupu trafiło 3,5 mln ton zbóż podstawowych, tj. o 8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 2,4 mln ton pszenicy (2 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 260 tys. ton żyta (274 tys. ton), 429 tys. ton jęczmienia (455 tys. ton) i 260 tys. ton kukurydzy (330 tys. ton).

Opr. Izabela Trzaska

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
chłop
7 lat temu
żeby ceny były mniejsze rolnik dostaje dopłaty , chłopska pazerność
czytelnik
7 lat temu
[QUOTE] Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w okresie trzech pierwszych miesięcy sezonu 2016/17 (lipiec-wrzesień 2016 r.) do skupu trafiło 3,5 mln ton zbóż podstawowych, tj. o 8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. [/QUOTE] Fajnie współbrzmi z tytułem: "Rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż"
zibi34
7 lat temu
Spokojnie, kupimy taniej za granica. Pytanie tylko czy rolnik, ktory nic nie wytwarza, to nadal rolnik. Moze niektorych trzeba bezpowrotnie usunac z KRUS. Zobacza jak dobrze zyje sie mieszczuchom, ktorzy placa 4 razy wieksze ubezpieczenia na ZUS.
jaśko
7 lat temu
A skąd te ceny o 200 na tonie mniej to dane prawdziwe ,a za tą kasę to sprzedam.
jo44
7 lat temu
jak sprzedaż ziarno to za co wyngiel kupisz, chłopie ? Niech żrom chleb z biedrony czy innego lejdla, jak im smakuje. trza se radzić bo w onucach puszczom pazerne mieszczuchy. . . krawaciarze króliki. http://www.wodr.konskowola.pl/index.php?option=com_content&id=91:ziarno-owsa-zamiast-wgla&catid=46:roliny-energetyczne-i-inne&Itemid=117