Notowania

wiadomości
26.11.2016 13:11

Duże zmiany w ubezpieczeniach dla rolników

Duże zmiany w funkcjonowaniu systemu ubezpieczeń upraw rolników zapowiada resort rolnictwa. Zwiększy się wsparcie z budżetu państwa, ale również powstanie nowy podmiot oferujący takie wsparcie. Zmiany mają wejść w życie po nowym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Rolnicy, którzy ubezpieczyli swoje uprawy, mogą liczyć na dwukrotnie większe rekompensaty po przejściu gradobicia, huraganu czy suszy. Państwo chce w przyszłym roku bardziej znacząco dokładać się do takich ubezpieczeń - zapowiada minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Od stycznia wejdzie nowa ustawa o pakietowym ubezpieczeniu upraw, przeznaczymy na ten cel 917 milionów złotych, w tym roku jest 200 milionów. Umożliwi to zwiększenie liczby ubezpieczeń i chcemy w tym kierunku podążać - mówi szef resortu rolnictwa.

Minister zapowiada też powołanie nowej instytucji oferującej ubezpieczenia dla producentów żywności. Ma ona konkurować ofertą z innymi podmiotami, które dziś przyznają takie wsparcie.

- Jeśli wszystko się ułoży, w połowie roku powstanie Towarzystwo Rolne Ubezpieczeń Wzajemnych. Zgodnie z prawem unijnym, będzie można je dofinansować z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w przypadku stwierdzenia dużych strat - wyjaśnia szef resortu rolnictwa.

W tym roku o rekompensaty z budżetu, z uwagi na warunki pogodowe, wnioskowało około 10 tysięcy rolników. Ubezpieczenie upraw wykupiła jedna piąta z nich.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2016

AdaśNiech ktoś w końcu zrobi porządek z tymi bezczelnymi rolnikami i podniesie kurs do 1100zł na miesiąc tak jak zus wtedy mogą sobie beczeć

26-11-2016

ZenekNie zniese już tego. Trzeba powiedzieć stanowczo nie dla tych przywilejów bo rolniki i górniki puszczą z torbami ten kraj

26-11-2016

AdasNiedługo będą chcieli dopłaty do dopłaty bo pierwsza jest za mała haha

Rozwiń komentarze (41)