Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnik sprzeda własne produkty. Już od nowego roku

29
Podziel się:

Już od nowego roku rolnicy będą mogli nareszcie sprzedawać własne produkty. - Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował w komunikacie resort rolnictwa. Termin wejścia w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

Rolnik sprzeda własne produkty. Już od nowego roku
(Anne Akers/Flickr)

Już od nowego roku rolnicy będą mogli wyjść z "szarej strefy" i nareszcie sprzedawać własne produkty. - Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował w komunikacie resort rolnictwa. Termin wejścia w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

Ustawa ułatwiająca rolnikom sprzedaż własnych produktów została na początku grudnia podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie, co było postulatem licznej grupy rolników.

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko podkreślił na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, że resort rolnictwa w dalszym ciągu nie przygotował rozporządzeń do ustawy. Według posła Kukiz'15 takie zachowanie ministra to "wielki skandal", ponieważ ustawa jest oczekiwana przez obywateli, zarówno rolników jak i konsumentów.

W komunikacie resort rolnictwa podkreśla, że przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia, które będzie dotyczyć rolniczego handlu detalicznego. Jak zaznaczono znajduje się ono na końcowym etapie prac legislacyjnych, a termin jego wejścia w życie zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

"Po ustaleniu ostatecznej treści projekt zostanie skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych" - czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

Jak zaznaczono, notyfikacja projektu rozporządzenia nastąpi na końcowym etapie prac legislacyjnych, po rozpatrzeniu projektu przez komisję prawniczą i przed podpisaniem rozporządzenia przez ministra rolnictwa.

Według MRiRW, czas trwania etapu notyfikacji zależy w głównej mierze od charakteru stanowisk, które mogą być w ramach tej procedury zgłoszone przez inne państwa członkowskie UE lub Komisję Europejską, i wynosi minimum trzy miesiące.

Resort podkreślił również, że przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywności przez rolników w ramach działalności rolniczy handel detaliczny, rolnicy są zobowiązani do spełniania przede wszystkim wymagań istniejących już rozporządzeń. Przewidują one m.in., że w przypadku gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeń używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. przy wykorzystaniu sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego w kuchni domowej), obowiązują uproszczone wymagania higieniczne.

Natomiast rolnicy prowadzący działalność związaną z produkcją żywności w celu wprowadzania do obrotu, w pomieszczeniach innych niż używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, w tym te, które od dnia 1 stycznia 2017 r. zdecydują się prowadzić rolniczy handel detaliczny, są zobowiązane do spełniania wymagań, jakie musi spełnić każdy inny podmiot prowadzący produkcję żywności w podobnych warunkach lokalowych.

W myśl ustawy o sprzedaży bezpośredniej z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je np. turyście lub sąsiadowi.

Minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma określić w rozporządzeniach: limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną. Stosowne rozporządzenie ma wejść w życie wraz z ustawą tj. 1 stycznia 2017 r.

Ustawa wprowadza także preferencje podatkowe dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Z podatku będzie zwolniony rolnik do wysokości sprzedaży 20 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywał 2-proc. podatek ryczałtowy.

Opr. Izabela Trzaska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Balzac
5 lata temu
"Zaplanowano na 1 stycznia 2017".....W pisie kalendarz biegnie do tylu....
Bywalec
5 lata temu
Brawo PiS, szkoda ze tak późno!
Krzysztof
6 lat temu
niestety ale tak naprawdę prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego z roku na rok jest coraz trudniejsze i znaleznienie rynków zbytu wcale nie tak oczywiste, fajnie że uruchomili to farm-in, bardzo przydatna platforma i od kiedy mam tam swój profil o nabywców znacznie łatwiej
gecko
6 lat temu
ci, ktorzy teraz histerycznie atakuja obecny rzad, milczeli wtedy, kiedy koalicja PO-PSL obsadzala wszystkie stanowiska swoimi ludzmi, ktorzy oddznaczali sie jednym-brakiem kompetencji i bezczynnoscia-wtedy wam to pasowalo; tak wlasnie boli odrywanie od koryta...
TED51
6 lat temu
Tubylcze Siły Ciemności skupione wokół Stronnictwa Ruskiego, Stronnictwa Pruskiego, Stronnictwa Żydowskiego, lobby dewiantów seksualnych i intelektualnych, nie mogą się pogodzić z faktem, że w Polsce funkcjonują i rozwijają się media katolickie, o zasięgu światowym, takie jak RADIO MARYJA, TV TRWAM, NASZ DZIENNIK i inne dobre dla POLSKI i POLAKÓW dzieła. Są wściekli, że powstała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, która kształci młodzież dla dobra Ojczyzny a nie dla interesów obcych i tubylczych sieci pasożytniczych Układów antyrozwojowych, jakie wygenerował zgniły układ „sprzedany” pod płaszczem widowiska dla ludu pt. „okrągły stół”. Nie dajmy się ogłupiać figurantom, najemnikom, konfidentom i reprezentantom obcych i tubylczych Sił Ciemności.
...
Następna strona