Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rolnik sprzeda własne produkty. Już od nowego roku

29
Podziel się

Już od nowego roku rolnicy będą mogli nareszcie sprzedawać własne produkty. - Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował w komunikacie resort rolnictwa. Termin wejścia w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

Rolnik sprzeda własne produkty. Już od nowego roku
(Anne Akers/Flickr)
bDIDymJh

Już od nowego roku rolnicy będą mogli wyjść z "szarej strefy" i nareszcie sprzedawać własne produkty. - Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował w komunikacie resort rolnictwa. Termin wejścia w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

Ustawa ułatwiająca rolnikom sprzedaż własnych produktów została na początku grudnia podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie, co było postulatem licznej grupy rolników.

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko podkreślił na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, że resort rolnictwa w dalszym ciągu nie przygotował rozporządzeń do ustawy. Według posła Kukiz'15 takie zachowanie ministra to "wielki skandal", ponieważ ustawa jest oczekiwana przez obywateli, zarówno rolników jak i konsumentów.

bDIDymJj

W komunikacie resort rolnictwa podkreśla, że przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia, które będzie dotyczyć rolniczego handlu detalicznego. Jak zaznaczono znajduje się ono na końcowym etapie prac legislacyjnych, a termin jego wejścia w życie zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.

"Po ustaleniu ostatecznej treści projekt zostanie skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych" - czytamy w komunikacie ministerstwa rolnictwa.

Jak zaznaczono, notyfikacja projektu rozporządzenia nastąpi na końcowym etapie prac legislacyjnych, po rozpatrzeniu projektu przez komisję prawniczą i przed podpisaniem rozporządzenia przez ministra rolnictwa.

bDIDymJp

Według MRiRW, czas trwania etapu notyfikacji zależy w głównej mierze od charakteru stanowisk, które mogą być w ramach tej procedury zgłoszone przez inne państwa członkowskie UE lub Komisję Europejską, i wynosi minimum trzy miesiące.

Resort podkreślił również, że przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywności przez rolników w ramach działalności rolniczy handel detaliczny, rolnicy są zobowiązani do spełniania przede wszystkim wymagań istniejących już rozporządzeń. Przewidują one m.in., że w przypadku gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeń używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. przy wykorzystaniu sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego w kuchni domowej), obowiązują uproszczone wymagania higieniczne.

Natomiast rolnicy prowadzący działalność związaną z produkcją żywności w celu wprowadzania do obrotu, w pomieszczeniach innych niż używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, w tym te, które od dnia 1 stycznia 2017 r. zdecydują się prowadzić rolniczy handel detaliczny, są zobowiązane do spełniania wymagań, jakie musi spełnić każdy inny podmiot prowadzący produkcję żywności w podobnych warunkach lokalowych.

W myśl ustawy o sprzedaży bezpośredniej z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je np. turyście lub sąsiadowi.

bDIDymJq

Minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma określić w rozporządzeniach: limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną. Stosowne rozporządzenie ma wejść w życie wraz z ustawą tj. 1 stycznia 2017 r.

Ustawa wprowadza także preferencje podatkowe dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Z podatku będzie zwolniony rolnik do wysokości sprzedaży 20 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywał 2-proc. podatek ryczałtowy.

Opr. Izabela Trzaska

bDIDymJK
Źródło:
KOMENTARZE
(29)
Zosia
4 lata temu
Dobrze , że wreszcie to następuje
Chłopek
4 lata temu
Nareszcie zaczyna normalnieć ! Zaczyna....
Waculek
4 lata temu
W końcu coś pysznego będzie można zjeść, bo sklepowe żarcie to jakaś pomylka
bDIDymJL
Resen
4 lata temu
No to będą "przebierańcy" - albo będzie ich jeszcze więcej. Na podwarszawskich targowiskach pełno jest takich "rolników", co to niby z własnego gospodarstwa sprzedają warzywa i owoce, mleko, a nawet przetwory.... Tylko potem okazuje się, że to nie są smaczne "ekologiczne" produkty, a najgorszy syf z giełdy spożywczej.
antek
4 lata temu
pytam w jakim polskim sklepie mozna kupic polskiego karpia a nie u niemcowa
...
Następna strona