Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie mimo embarga chcą polskich produktów

Grupa handlowców z Rosji, zaniepokojonych informacjami o wstrzymaniu przez rosyjską służbę nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego importu produktów polskiej firmy, odwiedziła siedzibę Mlekovity.

Podziel się
Dodaj komentarz
(crewcut/iStockphoto)

Grupa handlowców z Rosji, zaniepokojonych informacjami o wstrzymaniu przez rosyjską służbę nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego importu produktów polskiej firmy, odwiedziła siedzibę Mlekovity - poinformowało przedsiębiorstwo.

Jak zaznaczyła w komunikacie firma, jej partnerzy handlowi z Moskwy, Sankt Petersburga i Kaliningradu wyrazili niezadowolenie z utrudnień eksportowych, które mają być nałożone na spółdzielnię. Wystosowali w tej sprawie pisma do organów rządowych obu państw.

Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński powiedział, że wizyta rosyjskich partnerów handlowych była spontaniczna. _ Podczas spotkania w siedzibie spółdzielni podkreślali oni zaufanie do jakości produktów wytwarzanych przez Mlekovitę, w tym szczególną dbałość firmy o prawidłowy reżim sanitarnohigieniczny, wielokrotnie potwierdzany przez urzędowe kontrole, w tym inspektorów rosyjskich _ - relacjonował. Ostatnia kontrola była przeprowadzona w listopadzie ub.r.

Sapiński przypomniał, że decyzja rosyjskiego nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego dotyczy tylko jednego z półproduktów wytwarzanych przez jeden z zakładów należących do Mlekovity. Podkreślił, że obecnie trwa wyjaśnianie tej sprawy ze stroną rosyjską. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zapowiedziała w poniedziałek, że od 17 kwietnia wstrzymuje import z Mlekovity. Jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych bakterii z grupy pałeczek jelitowych.

Mlekovita w wydanym wówczas oświadczeniu zaznaczyła, że nadal eksportuje swoje produkty do Federacji Rosyjskiej, a zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z wielu zakładów tej spółdzielni. Przedsiębiorca wyjaśniał, że problem nie dotyczy produktów gotowych, ale wysyłki surowca przeznaczonego do dalszego przetwórstwa.

Mlekovita zapewnia, że wszystkie produkty są prawidłowej jakości i badane są w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zgodnie z zatwierdzonym przez Urzędowego Lekarza Weterynarii harmonogramem badań. Badania laboratoryjne wykonywane są zgodnie z wymaganiami prawa żywnościowego UE i Unii Celnej, w pełnym zakresie mikrobiologicznym. Mlekovita jest największym polskim eksporterem produktów mleczarskich. W 2013 r. osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody przekraczające 3,5 mld zł.

2 kwietnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zabroniła eksportu do Federacji Rosyjskiej produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie. Natomiast od 5 lutego sprzedawać swoich wyrobów do Rosji nie może spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie.Uprawnienia do eksportu do Rosji ma około 55 zakładów mleczarskich z Polski.

Tagi: rosyjskie embargo na produkty mleczne, rosyjskie embarga, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz