Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Po maśle i jajkach czas na jabłka. W rok podrożały o 89 proc.

Przymrozki i grad zrobiły swoje. Za kilogram jabłek trzeba płacić już 5,2 zł. A będzie jeszcze drożej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)
Zdaniem ekspertów nie ma szans na tańsze jabłka. Przynajmniej przez kilka miesięcy

Ostatnie miesiące przynoszą zdecydowane wzrosty cen jedzenia. W 2017 roku zaskoczeniem dla tysięcy Polaków było drożejące masło, później okazało się, że o jedną trzecią wzrosły ceny jaj.

Teraz przyszła pora na jabłka. W grudniu 2017 roku ich hurtowe ceny wzrosły, według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywieniowej, na które powołuje się środowy "Super Express", o aż 89 proc., a w spółdzielniach ogrodniczych o 83 proc. Ceny detaliczne wzrosły mniej, lecz i tak za jabłka trzeba płacić o ponad połowę więcej niż przed rokiem. Kilogram kosztuje już 5,2 zł.

Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Jak zauważa dziennik, za rosnącymi cenami tych owoców stoją kataklizmy, które nie oszczędzały w 2017 roku sadowników. Chodzi o pustoszące sady przymrozki i grad, które mocno ograniczyły zbiory.

O skali problemu mówi "SE" Krzysztof Czarnecki, wiceprezes Związku Sadowników RP.

- Niektórzy sadownicy w ubiegłym roku nie zebrali żadnych plonów, zbiory innych były o połowę mniejsze niż zwykle. A co gorsza, zebrane owoce są niskiej jakości i źle się przechowują - mówi dziennikowi Krzysztof Czarnecki.

To spowodowało, że koszty ponoszone przez sadowników wzrosły. W efekcie ceny jabłek wystrzeliły.

Według wiceszefa Związku Sadowników RP nie ma szans, by jabłka szybko potaniały. Wręcz przeciwnie, wiosną mogą być jeszcze droższe - właśnie ze względu na to, że niewiele z nich jest dobrej jakości.

Tagi: ceny, ceny żywności w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2018

realistasztucznie windowane ceny i tak zweryfikuje podaż na rynku.

24-01-2018

klientkaceny jabłek wystrzeliły i dlatego jabłka zjedzą sobie sami sadownicy , bo wielu kupujących będzie je omijać w sklepach

24-01-2018

lokWarszawa . Jabłka po 3.50 -4 zł w warzywniaku . Na bazarze tak samo . W marketach warzyw i owoców nie kupuję Skąd się wzięło to 5.20 ?Faktycznie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (188)