Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie embargo. Ministrowie rolnictwa UE ustalą stanowisko

0
Podziel się:

Unia działa wciąż wspólnie i żadne dwustronne porozumienia między krajami członkowskimi a Rosją nie wchodzą w grę.

Rosyjskie embargo. Ministrowie rolnictwa UE ustalą stanowisko
(Bartosz Krupa/East News)

Rosyjskie embargo na unijne produkty rolno-spożywcze po raz kolejny będzie tematem spotkania ministrów rolnictwa państw Wspólnoty. Komisja Europejska ma na nim wyjaśnić ostatnie uzgodnienia z Moskwą w sprawie ograniczenia zakazu eksportu żywności.

Zamieszanie wokół rosyjskiego embarga zaczęło się po ostatnim spotkaniu unijnych i rosyjskich przedstawicieli w Berlinie. Mieli oni wtedy ustalić - choć Komisja Europejska nie nazywa tego jeszcze porozumieniem - że eksport wieprzowiny i innych wybranych produktów na Wschód zostanie wznowiony na podstawie ogólnounijnych certyfikatów weterynaryjnych i inspekcji Rosji. Szczegóły techniczne w tym zakresie mają być ustalane między poszczególnymi krajami a Moskwą.

Francja już poinformowała, że otrzymała zielone światło na eksport wieprzowiny. Wywołało to niepokój państw takich jak Polska, które obawiają się, że Rosja będzie faworyzować niektóre kraje kosztem innych.

- "To jest właśnie to, czego chcemy uniknąć” - mówił ostatnio rzecznik Komisji Enrico Brivio.

Na dzisiejszym spotkaniu obecny ma być m.in. komisarz ds. zdrowia Vytenis Andrukaitis, który ma przedstawić ministrom stan rozmów z Moskwą. Unijni dyplomaci zbliżeni do łotewskiej prezydencji, która prowadzi prace Wspólnoty w tym półroczu, zapewniają, że Unia działa wciąż wspólnie i żadne dwustronne porozumienia między krajami członkowskimi a Rosją nie wchodzą w grę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ocenili skutki sankcji UE i rosyjskiego embarga Eksperci wskazali które branże są najbardziej narażonymi na straty sektorami europejskiej gospodarki.
Unia tnie budżet na rolnictwo. Embargo... Płatności bezpośrednie dla rolników będą niższe.
Złagodzenie skutków rosyjskiego embarga Wspólne działania MG i MRiRW mające na celu złagodzenie skutków rosyjskiego embarga na polskie produkty oraz możliwości unijnego wsparcia w tym zakresie były głównymi tematami konferencji prasowej wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego i ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego. Spotkanie odbyło się 20 sierpnia 2014 r w MG. Ministrowie podkreślili, że resorty gospodarki i ...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)