Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skończy się podszywanie pod polskie ziemniaki. Nowe rozwiązania dla rolników

Rząd postanowił ukrócić proceder przepakowywania przywożonych z zagranicy owoców oraz warzyw i sprzedawania ich jako polskie. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyeliminowania takich nieuczciwych praktyk. Regulacje będą dotyczyć ok. 1,41 mln gospodarstw rolnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Ściągnięte z zagranicy warzywa są przepakowywane w Polsce i tak stają się "nasze". Ale już niedługo

Rząd postanowił ukrócić proceder przepakowywania przywożonych z zagranicy owoców oraz warzyw i sprzedawania ich jako polskie. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyeliminowania takich nieuczciwych praktyk.

Projekt ustawy zwiększający efektywność działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych został przyjęty. Nowe rozwiązania, jak mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, "będą swojego rodzaju ulgą w wielu obszarach, również stworzą pewne mechanizmy poprawy funkcjonowania poszczególnych rynków rolnych".

Jak dodał, szczegóły zostaną zaprezentowane najpóźniej w czwartek z udziałem ministra rolnictwa.

Obejrzyj: Biało-czerwona flaga na polskim produkcie. Tego chcą rolnicy

W komunikacie CIR wskazano, że po przeprowadzeniu kontroli dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego, jakości ziemniaków i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej i państw trzecich stwierdzono uchybienia związane m.in. z brakiem informacji u sprzedawców umożliwiających identyfikację produktów, brakiem etykiet w języku polskim na opakowaniach warzyw oraz brakiem informacji dla klienta wskazujących kraj pochodzenia.

Jak podaje PAP, w projekcie przewidziano obowiązek posiadania przez każdy podmiot wprowadzający artykuły rolno-spożywcze do obrotu informacji, które umożliwiają ich identyfikację oraz odróżnienie od innych artykułów rolno-spożywczych.

Zmiany dotyczą też wzmocnienia nadzoru nad działalnością osób wpisanych do rejestru rzeczoznawców, co pozwoli skutecznie zweryfikować ich obiektywizm.

Nowe rozwiązania mają też usprawnić i przyspieszyć kontrole. Urzędnik Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie mógł prowadzić je na podstawie okresowego imiennego upoważnienia. Chodzi o przypadki kontroli świeżych owoców i warzyw nieobjętych wymaganiami unijnymi. Wykorzystanie imiennego upoważnienia pozwoli na przeprowadzenie jednorazowo kontroli u wielu handlowców, np. sprzedających owoce i warzywa na rynkach hurtowych, których dane nie mogły być znane inspektorowi przed przystąpieniem do kontroli.

Zaproponowano również zmiany dotyczące owoców i warzyw objętych regulacjami unijnymi, chodzi m.in. o zastąpienie grzywny wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw, w tym dotyczących podawania informacji o pochodzeniu produktu.

Regulacje mają dotyczyć ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny warzyw i owoców, rolnictwo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2018

Smakosz-patriotaMamy zdecydowanie najlepsze owoce i warzywa w Europie, uszanujmy to! Jeśli są polskie NIGDY nie kupuję innego badziewia.

17-07-2018

taka prawdazaskakujące jak szybko "polskie" portale dotarły do producenta trujących truskawek eksportowanych do szwecji, ale kiedy chodziło o skażone … Czytaj całość

17-07-2018

i tyle w temaciejeśli tylko udałoby się Polskiemu Rolnikowi ograniczyć sprzedaż przepakowywanych warzyw i owoców w opakowania 'Polski Produkt', to przewiduję … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)