Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Skończy się podszywanie pod polskie ziemniaki. Nowe rozwiązania dla rolników

18
Podziel się:

Rząd postanowił ukrócić proceder przepakowywania przywożonych z zagranicy owoców oraz warzyw i sprzedawania ich jako polskie. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyeliminowania takich nieuczciwych praktyk. Regulacje będą dotyczyć ok. 1,41 mln gospodarstw rolnych.

Ściągnięte z zagranicy warzywa są przepakowywane w Polsce i tak stają się "nasze". Ale już niedługo
Ściągnięte z zagranicy warzywa są przepakowywane w Polsce i tak stają się "nasze". Ale już niedługo (Piotr Kamionka/REPORTER)

Rząd postanowił ukrócić proceder przepakowywania przywożonych z zagranicy owoców oraz warzyw i sprzedawania ich jako polskie. Nowe przepisy mają przyczynić się do wyeliminowania takich nieuczciwych praktyk.

Projekt ustawy zwiększający efektywność działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych został przyjęty. Nowe rozwiązania, jak mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, "będą swojego rodzaju ulgą w wielu obszarach, również stworzą pewne mechanizmy poprawy funkcjonowania poszczególnych rynków rolnych".

Jak dodał, szczegóły zostaną zaprezentowane najpóźniej w czwartek z udziałem ministra rolnictwa.

Obejrzyj: Biało-czerwona flaga na polskim produkcie. Tego chcą rolnicy

W komunikacie CIR wskazano, że po przeprowadzeniu kontroli dotyczących bezpieczeństwa fitosanitarnego, jakości ziemniaków i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej i państw trzecich stwierdzono uchybienia związane m.in. z brakiem informacji u sprzedawców umożliwiających identyfikację produktów, brakiem etykiet w języku polskim na opakowaniach warzyw oraz brakiem informacji dla klienta wskazujących kraj pochodzenia.

Jak podaje PAP, w projekcie przewidziano obowiązek posiadania przez każdy podmiot wprowadzający artykuły rolno-spożywcze do obrotu informacji, które umożliwiają ich identyfikację oraz odróżnienie od innych artykułów rolno-spożywczych.

Zmiany dotyczą też wzmocnienia nadzoru nad działalnością osób wpisanych do rejestru rzeczoznawców, co pozwoli skutecznie zweryfikować ich obiektywizm.

Nowe rozwiązania mają też usprawnić i przyspieszyć kontrole. Urzędnik Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie mógł prowadzić je na podstawie okresowego imiennego upoważnienia. Chodzi o przypadki kontroli świeżych owoców i warzyw nieobjętych wymaganiami unijnymi. Wykorzystanie imiennego upoważnienia pozwoli na przeprowadzenie jednorazowo kontroli u wielu handlowców, np. sprzedających owoce i warzywa na rynkach hurtowych, których dane nie mogły być znane inspektorowi przed przystąpieniem do kontroli.

Zaproponowano również zmiany dotyczące owoców i warzyw objętych regulacjami unijnymi, chodzi m.in. o zastąpienie grzywny wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw, w tym dotyczących podawania informacji o pochodzeniu produktu.

Regulacje mają dotyczyć ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
rol
6 lat temu
To niedobrze teraz Polskie ziemniaki sprzedajemy do Rosji jako Egipskie jak oznaczą będzie problem.
www
6 lat temu
kupiłem Bób , zero samku ochydny niewiadomo skąd , a jak zerwny z Pola to i smak i zapch właściwy dla BOBU
olo
6 lat temu
Właśnie kupiłem chore, bez oznaczenia klasy, typowo Polskie.
Olo
6 lat temu
jo panie ja nie chcę kartofla z rundapem z niemiec
Spartaks
6 lat temu
Jest to jakiś krok w stronę polskiego rolnictwa bo często produkty sprzedawane jako nasze dla świń się nie nadają i psują markę naszej żywności.