Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Specustawa o ASF. Opinie o tym, czy będzie skuteczna są podzielone

5
Podziel się:

Były minister rolnictwa Marek Sawicki ocenia, że jeśli będzie dopłata rządowa, to przetwórcy skupią zdrowe mięso z terenów narażonych na ASF.

Specustawa o ASF. Opinie o tym, czy będzie skuteczna są podzielone
(Jan Ulrich/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bEJfjjHF

Pierwsza specustawa dotycząca zapobieganiu Afrykańskiemu Pomorowi świń czeka na podpis prezydenta. Przyjęte przez parlament przepisy przewidują skup około 100 tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.

Współwłaściciel Zakładu Mięsnego "Wierzejki" Marek Zdanowski powiedział Radiu Podlasie, że podchodzi sceptycznie do proponowanych rozwiązań. - Zakłady przyjmą tylko mięso ostemplowane przez lekarza weterynarii jako zdrowe - powiedział przedsiębiorca. On sam nie jest zainteresowany skupem i przerobem takiego mięsa, nawet w 80 stopniach Celsjusza. Marek Zdanowski powiedział, że jeśli rząd chce, aby jakiś zakład mięso z terenów zagrożonych ASF przerobił, to powinien taki zakład kupić.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki odpowiedział, że jeśli będzie dopłata rządowa, to przetwórcy skupią zdrowe mięso z terenów narażonych na ASF. Parlamentarzysta PSL uważa, że wsparcie przetwórców kwotą 1,5-2 zł do kilograma mięsa sprawi, że będą je skupować. Powołał się na rozmowę z jednym z przedsiębiorców, który zamierza przestawić cały zakład na przerób mięsa ze strefy zagrożonej ASF.

bEJfjjHH

Rada Ministrów przyjęła już projekt drugiej specustawy w związku z walką z ASF. Ma ona usprawnić działania Inspekcji Weterynaryjnej i pomóc w walce z chorobami zakaźnymi zwierząt, w szczególności z Afrykańskim Pomorem Świń.

bEJfjjIi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(5)
satyr lecwy
5 lata temu
Różne świństwa ludziska żrą, to i te konserwy kupią - naturalnie po symbolicznej cenie......
Baca
5 lata temu
Co mają wprowadzić nowy KRUS i po bańce w łape=
huSD
5 lata temu
żołnierze,wieżniowie,sieroty z domów dziecka,szpitalni pacjenci....wspólczuje wam...bedziecie karmieni trefną wieprzowiną.....
bEJfjjIj
...
5 lata temu
Tylko te konserwy będą oznaczone ze są z pomoru świń i oczywiście będą tańsze?
wet
5 lata temu
Hucpa, do tej pory minister geodeta lekceważył totalnie lekarzy weterynarii to niech się teraz buja z problemem....