Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
asf
10.09.2016 17:55

Specustawa o ASF. Opinie o tym, czy będzie skuteczna są podzielone

Były minister rolnictwa Marek Sawicki ocenia, że jeśli będzie dopłata rządowa, to przetwórcy skupią zdrowe mięso z terenów narażonych na ASF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Ulrich/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Pierwsza specustawa dotycząca zapobieganiu Afrykańskiemu Pomorowi świń czeka na podpis prezydenta. Przyjęte przez parlament przepisy przewidują skup około 100 tysięcy sztuk trzody chlewnej z terenów zagrożonych wystąpieniem wirusa ASF i przerobienie ich na konserwy.

Współwłaściciel Zakładu Mięsnego "Wierzejki" Marek Zdanowski powiedział Radiu Podlasie, że podchodzi sceptycznie do proponowanych rozwiązań. - Zakłady przyjmą tylko mięso ostemplowane przez lekarza weterynarii jako zdrowe - powiedział przedsiębiorca. On sam nie jest zainteresowany skupem i przerobem takiego mięsa, nawet w 80 stopniach Celsjusza. Marek Zdanowski powiedział, że jeśli rząd chce, aby jakiś zakład mięso z terenów zagrożonych ASF przerobił, to powinien taki zakład kupić.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki odpowiedział, że jeśli będzie dopłata rządowa, to przetwórcy skupią zdrowe mięso z terenów narażonych na ASF. Parlamentarzysta PSL uważa, że wsparcie przetwórców kwotą 1,5-2 zł do kilograma mięsa sprawi, że będą je skupować. Powołał się na rozmowę z jednym z przedsiębiorców, który zamierza przestawić cały zakład na przerób mięsa ze strefy zagrożonej ASF.

Rada Ministrów przyjęła już projekt drugiej specustawy w związku z walką z ASF. Ma ona usprawnić działania Inspekcji Weterynaryjnej i pomóc w walce z chorobami zakaźnymi zwierząt, w szczególności z Afrykańskim Pomorem Świń.

Tagi: asf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2016

...Tylko te konserwy będą oznaczone ze są z pomoru świń i oczywiście będą tańsze?

11-09-2016

wetHucpa, do tej pory minister geodeta lekceważył totalnie lekarzy weterynarii to niech się teraz buja z problemem....

11-09-2016

huSDżołnierze,wieżniowie,sieroty z domów dziecka,szpitalni pacjenci....wspólczuje wam...bedziecie karmieni trefną wieprzowiną.....

Rozwiń komentarze (5)