Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie organizacji branżowych z Ministrem Rolnictwa

0
Podziel się:

W piątek, 9 stycznia 2015 odbyło się spotkanie przedstawicieli branży świeżych owoców i warzyw z Ministrem Rolnictwa, Markiem Sawickim. W spotkaniu wziął udział...

Spotkanie organizacji branżowych z Ministrem Rolnictwa

W piątek, 9 stycznia 2015 odbyło się spotkanie przedstawicieli branży świeżych owoców i warzyw z Ministrem Rolnictwa, Markiem Sawickim. W spotkaniu wziął udział również Czesław Siekierski - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Podczas spotkania przedstawiciele ZSRP, KZGPOiW, Stowarzyszenia Unia Owocowa i TRSK przedstawili Panu Ministrowi wspólną opinię w sprawie projektu rozporządzenia związanego z dalszym nadzwyczajnym wsparciem dla producentów owoców i warzyw w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej.

Złożony został wniosek do Ministra o wstrzymanie prac nad przyjęciem w/w projektu rozporządzenia i podjęcie niezwłocznych negocjacji z Komisją Europejską w celu zmiany zasad i kierunków pomocy dla polskiego sektora owoców i warzyw.

Przyjęcie rozporządzenia w proponowanym kształcie spowoduje dalszą destabilizację rynku jabłek w Polsce oraz narazi budżet kraju na zwrot pomocy przyznanej przez Unię Europejską, a próba skierowania na rynek krajowy ponad 150 000 ton jabłek na bezpłatną dystrybucję w okresie 5 miesięcy (luty-czerwiec), musi się skończyć katastrofą.

Mając na uwadze, że obecny kryzys w branży wywołany rosyjskim embargiem nie skończy się szybko, organizacje nasze zgłosiły Ministrowi na stepujące postulaty, których spełnienie może zapobiec jego pogłębianiu się:

  1. Zawieszenie prac nad projektem rozporządzenia i podjęcie negocjacji z Komisją Europejską w celu zmiany rozporządzenia Komisji Europejskiej 1031/2014. Limity ilości jabłek przekazanych na bezpłatną dystrybucją na rynek krajowy muszą uwzględniać faktyczne możliwości zagospodarowania ich przez organizacje charytatywne i potrzeby osób uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia.
  2. Skierowanie większej ilości jabłek na bezpłatną dystrybucję do podmiotów uprawnionych w innych krajach Unii Europejskiej. Mamy przecież wolny rynek i blokowanie nam możliwości wycofania jabłek do innych krajów UE jest pogwałceniem podstawowych wolności.
  3. Dopuszczenie wycofania owoców i warzyw, za pośrednictwem firm eksportowych, w ramach pomocy humanitarnej dla mieszkańców Ukrainy.
  4. Pozostałą ilość nadwyżek jabłek, których nie uda się wycofać w ramach bezpłatnej dystrybucji, należy skierować do biogazowni lub na paszę dla zwierząt po nowych, realnych stawkach, nie niższych niż stawki obowiązujące obecnie dla Organizacji Producentów.
  5. Organizacje Producentów realizujące programy operacyjne powinny mieć określone limity i współczynniki redukcji na poziomie uwzględniającym ich wielkość w stosunku do pojedynczych producentów.

Organizacje nasze zwróciły się również z postulatem o rozpoczęcie dialogu z branżą i Komisją Europejską w przedmiocie długookresowej stabilizacji na rynku owoców i warzyw. Należy poważnie rozważyć takie mechanizmy jak karczowanie sadów, dopłaty do eksportu lub transportu zwłaszcza na rynki nowe i dalekie.

Źródło : Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)