Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż przetworów będzie opodatkowana stawką 2 procent

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą rolnikom na sprzedaż przetworów z własnego gospodarstwa.

Sprzedaż przetworów będzie opodatkowana stawką 2 procent
(Szymon Blik/REPORTER)

Od nowego roku rolnicy, którzy nie mają własnej firmy, bez jej zakładania będą mogli przetwarzać surowce z własnego gospodarstwa. W Zastawnie na Mazurach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa przewiduje możliwość przetwarzania własnych płodów rolnych przez prowadzących działalność rolniczą, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i bez konieczności przejścia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do ZUS. Dotychczas rolnicy mogli na takich warunkach sprzedawać głównie własne surowce. Nie mogli ich przetwarzać.

Z dwuprocentowej stawki podatkowej będzie można skorzystać, gdy produkcja będzie się odbywać siłami własnego gospodarstwa bez zatrudniania osób trzecich . Rolnik powinien powiadomić Urząd Skarbowy o prowadzeniu działalności przetwórczej i prowadzić ewidencję takiej sprzedaży, ale w uproszczonej formie: z datą i kwotą przychodu, bez żadnych specjalnych druków. Limit sprzedaży w skali roku, to 150 tysięcy euro. Takie produkty będą mogły być sprzedawane w miejscu wytworzenia, na targowiskach, ale z wykluczeniem budynków.

Ustawa ogranicza sprzedaż do osób fizycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy kontra złodzieje. Produkcja spada Podczas gdy największym wrogiem pszczół jest mały chrząszcz ulowy - szkodnik pasiek, utrapieniem pszczelarzy stali się złodzieje.
Jarubas chce chronić ziemię przed obcymi W przyszłym roku kończy się przewidziany prawem unijnym okres ochronny na dostęp do polskiej ziemi dla obcokrajowców.
Bruksela zmienia swoją "świńską politykę" Komisja Europejska wycofała się z dopłat do przechowywanego przez rolników mięsa.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)