Środki na modernizację gospodarstw rolnych. Pieniądze dostanie o 3,6 tys. rolników więcej

Środki na modernizację gospodarstw rolnych. Pieniądze dostanie o 3,6 tys. rolników więcej

Do rolników trafi równowartość blisko 3,3 mld zł. Fot. Bartosz Wawryszuk
Do rolników trafi równowartość blisko 3,3 mld zł.

O 3,6 tys. osób zwiększy się grupa rolników, którzy otrzymają unijne środki na modernizację gospodarstw rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. To efekt wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w tej sprawie.

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nowelizacja zwiększa limity środków na racjonalizację technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji w latach 2018-2020. Limit środków został zwiększony z 609 mln do 755 mln euro.

Dotacja może wynieść nawet 0,5 mln zł, jeśli inwestycja związana jest z racjonalizacją technologii produkcji. Na pozostałe cele wsparcie może wynieść do 200 tys. zł.

Wideo: susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Według ARiMR dodatkowe pieniądze pozwolą na udzielenie wsparcia ok. 3,6 tys. rolników, którzy złożyli wnioski do 20 marca 2018 r. Łącznie wpłynęło prawie 19 tys. wniosków o dofinansowanie. Dzięki zwiększeniu limitu środków, na pieniądze może liczyć ponad 15,5 tys. rolników.

Jak zaznacza ARiMR, liczba beneficjentów nie jest stała ze względu na wahania kursu euro oraz toczący się proces weryfikacji wniosków.

Standardowo dofinansowanie wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych, ale może zostać zwiększone do 60 proc., jeśli o wparcie ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
rolnik
2018-07-25 12:59
Kiełbaska przedwyborcza!
miastowy
2018-07-25 00:01
A co z miastowymi ?
- rolnik ma KRUS 1/10 tego co miastowy ZUS
- rolnik ma dopłaty =do ha
- rolnik ma dopłaty do paliwa
- rolnik ma 1000zł na pierwsze dziecko
- rolnik nie płaci składki zdrowotnej
- rolnik idzie wcześniej na emeryturę
- rolnik nie płaci podatku dochodowego od sprzedaży swoich plonów
CZY TO MAŁO ?
ip
2018-07-24 10:45
Kiedy producent- rolnik , prowadząc działalność gospodarczą nie zabezpiecza swojego rynku zbytu i ma problem ze swoją nadprodukcją to wyraz nierozsądku. Przy kataklizmach: susza lub prawie potop to nie pomoc potrzebna a leczenie . Gdyby stolarz produkował trumny bez rynku zbytu to kto by mu pomógł. A to byłby jedyny biznes: miejsce pracy rodziny i jedyne źródło utrzymania. Czyżby znowu polityka wyborcza? Chyba niemożliwe.
Pokaż wszystkie komentarze (5)