Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Środki na modernizację gospodarstw rolnych. Pieniądze dostanie o 3,6 tys. rolników więcej

5
Podziel się:

Dotacja może wynieść nawet 0,5 mln. zł, jeśli inwestycja związana jest z racjonalizacją technologii produkcji. Na pozostałe cele wsparcie może wynieść do 200 tys. zł.

Do rolników trafi równowartość blisko 3,3 mld zł.
Do rolników trafi równowartość blisko 3,3 mld zł. (Bartosz Wawryszuk)

O 3,6 tys. osób zwiększy się grupa rolników, którzy otrzymają unijne środki na modernizację gospodarstw rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. To efekt wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w tej sprawie.

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nowelizacja zwiększa limity środków na racjonalizację technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji w latach 2018-2020. Limit środków został zwiększony z 609 mln do 755 mln euro.

Dotacja może wynieść nawet 0,5 mln zł, jeśli inwestycja związana jest z racjonalizacją technologii produkcji. Na pozostałe cele wsparcie może wynieść do 200 tys. zł.

Wideo: s *usza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość" *

Według ARiMR dodatkowe pieniądze pozwolą na udzielenie wsparcia ok. 3,6 tys. rolników, którzy złożyli wnioski do 20 marca 2018 r. Łącznie wpłynęło prawie 19 tys. wniosków o dofinansowanie. Dzięki zwiększeniu limitu środków, na pieniądze może liczyć ponad 15,5 tys. rolników.

Jak zaznacza ARiMR, liczba beneficjentów nie jest stała ze względu na wahania kursu euro oraz toczący się proces weryfikacji wniosków.

Standardowo dofinansowanie wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych, ale może zostać zwiększone do 60 proc., jeśli o wparcie ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
rolnik
6 lat temu
Kiełbaska przedwyborcza!
miastowy
6 lat temu
A co z miastowymi ? - rolnik ma KRUS 1/10 tego co miastowy ZUS - rolnik ma dopłaty =do ha - rolnik ma dopłaty do paliwa - rolnik ma 1000zł na pierwsze dziecko - rolnik nie płaci składki zdrowotnej - rolnik idzie wcześniej na emeryturę - rolnik nie płaci podatku dochodowego od sprzedaży swoich plonów CZY TO MAŁO ?
ip
6 lat temu
Kiedy producent- rolnik , prowadząc działalność gospodarczą nie zabezpiecza swojego rynku zbytu i ma problem ze swoją nadprodukcją to wyraz nierozsądku. Przy kataklizmach: susza lub prawie potop to nie pomoc potrzebna a leczenie . Gdyby stolarz produkował trumny bez rynku zbytu to kto by mu pomógł. A to byłby jedyny biznes: miejsce pracy rodziny i jedyne źródło utrzymania. Czyżby znowu polityka wyborcza? Chyba niemożliwe.
Olaf
6 lat temu
Osa...czy idąc do pracy niesiesz ze sobą komputer,a może biurko,a może jeśli jesteś lekarzem to skalpel lub tomograf? Różnica polega na tym,że rolnik cały warsztat pracy musi stworzyć sam,sprzęt na którym pracuje itd,a to nie jest tanie a wybitnie podrożało kiedy pojawiły się fundusze unijne,to jest ciekawe. Woda,gromadzenie wody...człowieku ,czy ty masz pojęcie o czym mówisz? Nie ma co zagłębiać się w ten temat ,bo nikt ,kto nie zmierzył się z biurokracją w tej materii nie ma bladego pojęcia na czym to polega. Milionerzy.....ech ,myślenie patologii.A może zapytaj ,które gospodarstwo nie jest obciążone kredytami. Żal czytać takie typowe komentarze jaki to miód na wsi. Jak tak tu dobrze to wal na wieś , proszę,zostań ronikiem
osa
6 lat temu
no dobrze rolnikom trzeba chodź to wiekszośc to milionerzy , trzeba zauważyc ,że rolnicy wcale źle nie maja , od klesk moga sie ubezpieczyc a i poczynić modernizacje i gromadzic wode jak susza bedzie , i tak najgorzej to maja pracownicy na najniższym szczeblu w zakładach 2100zł i żadnych dotacji -tylko tyraj i bida --rolnikom źle sie nie żyje ale oni czekaja aż im pod nos sie da , jak widzą ,że wody brakuje to trzeba budowac miejsca gdzie wode sie zatrzyma i użyje jak susza a tu krzyk a na południu Europy zawsze upał i rośnie --zobaczcie jak oni to robią i tak zróbcie i bedzie dobrze .wszystkim tylko kase daj a przeciez produkują i sprzedają to co nie maja ????