Notowania

Ewa Kopacz
19.01.2015 11:18

Strajk związkowców w Polsce. Po lekarzach i górnikach, na ulicę wyjdą rolnicy?

Związkowcy alarmują, że sytuacja finansowa w branży jest nie do zaakceptowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)
Pod Sejmem protestowali już górnicy. <br>Czas na kolejne grupy?

Porozumienie rządu z lekarzami i górnikami nie oddala widma kolejnych protestów. Do strajku powszechnego szykuję się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Alarmuje, że sytuacja finansowa w branży jest nie do zaakceptowania.

Jednym z głównych postulatów związkowców są rekompensaty z tytułu dwuletniego zakazu uboju rytualnego. Dochody za eksport specjalnie przygotowanego mięsa wynosiły około miliarda złotych rocznie. Straciło na tym państwo, branża i rolnicy - twierdzi przewodniczący rolniczych OPZZ-ów, Sławomir Izdebski. Za sytuację obarcza wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka. To on na początku 2013 roku wysłał do Komisji Europejskiej pismo mówiące o zakazie uboju rytualnego w Polsce. Izdebski nazwał to _ zdradą rolniczej racji stanu _.

Związkowcy zapowiedzieli już ogłoszenie strajku powszechnego. Chcą, by do ich sytuacji odniosła się premier Ewa Kopacz. Izdebski twierdzi, że sytuacja w rolnictwie jest na tyle poważna, że wymaga bezpośrednich konsultacji z najwyższymi władzami, nie tylko z ministrem rolnictwa, Markiem Sawickim.

Specjalna uchwała na temat strajku zostanie uchwalona na Kongresie Krajowym Rolniczych OPZZ. Zostanie ona przesłana do Ministerstwa Rolnictwa i Kancelarii Premiera.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz