Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Walka z ASF. Rolnicy dostaną dodatkowe pieniądze z Unii

28
Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisje Europejska chce przyznać Polsce pieniądze na wsparcie rynku wieprzowiny. Mają one pomóc w walce z ASF.

Walka z ASF. Rolnicy dostaną dodatkowe pieniądze z Unii
(Anne Akers/Flickr)

Jak podano w komunikacie, KE przygotowała projekt rozporządzenia dający nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny, przeznaczone na łagodzenie skutków ekonomicznych restrykcji weterynaryjnych wprowadzonych w związku z wystąpieniem w Polsce ASF. 9 marca 2017 r. projekt rozporządzenia uzyskał pozytywną opinię Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych.

Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc będzie przysługiwała z tytułu uboju świń objętych kodem CN 0103 92 19 (tuczniki) oraz loch objętych kodem CN 0103 92 11. Pomoc dotyczyć będzie łącznie 50 tys. zwierząt.

Pod jakimi warunkami będzie można starać się o środki unijne?

- Gdy świnie były utrzymywane na obszarze Polski wymienionym w załączniku do projektu rozporządzenia i podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;

- Gdy zwierzęta były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;

- Gdy zwierzęta zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;

- Gdy producent nie skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014. Pomocą zostaną objęte obszary wyznaczone decyzjami wykonawczymi Komisji nr 2016/1367 i 2016/1406, aktami prawa lokalnego przyjmowanymi w związku z wystąpieniem ognisk ASF, a także obszar części III załącznika do decyzji 2014/709/UE, zmienionej decyzjami 2016/1236, 2016/1372, 2016/1405 oraz 2016/1900 (tzw. strefa niebieska).

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
wolny70
5 lata temu
a co mnie obchodzi Brocha i kimdzon kun jestm wolnym człowiekiem i mam prawo decydować o sobie
zx188
5 lata temu
Jakie świnie takie chłopki.
Polext
5 lata temu
Polska jest rynkiem zbytu i taniej siły roboczej, niech zagraniczne firmy płacą u nas podatki, cła a nie będziemy potrzebowali żadnych ich dotacji które tylko dofinansowują ich przedsiębiorców !
Unijne cwania...
5 lata temu
Jezeli Unia da tysiąc Euro to pamiętajcie , ze musimy im oddać przynajmniej 3 tysiące . Chyba nikt normalny nie wierzy , ze dają bo dają na rozwój Polski ?
carpan
5 lata temu
Broszka i kurdupel już chyba na amen załatwili dopłaty do polskiego rolnictwa i wszystkiego innego. Teraz polski rolnik zadowolony wróci do konika i pługa i co wyprodukuje to sam zje, bo Unia polski ogromny eksport rolniczy też łatwo zaspokoi z innych źródeł.
...
Następna strona