Notowania

owoce
18.12.2016 08:15

Tańsze owoce i warzywa na święta na rynku hurtowym w Broniszach

Na rynku hurtowym w Broniszach wiele warzyw i owoców można kupić taniej niż przed rokiem, co oznacza mniejsze wydatki na nadchodzące Święta. W ofercie są także suszone owoce i grzyby - informuje rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Na rynku hurtowym w Broniszach wiele warzyw i owoców można kupić taniej niż przed rokiem, co oznacza mniejsze wydatki na nadchodzące święta. W ofercie są także suszone owoce i grzyby - informuje rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

W ocenie dystrybutorów rynku, zwiększona sprzedaż rozpocznie się od poniedziałku. Głównym odbiorcą produktów są mniejsze sklepy.

O połowę tańsza jest biała kapusta, która obecnie kosztuje w hurcie 40-50 groszy za kilogram. O 20 proc. mniej trzeba zapłacić za kapustę kwaszoną.

Jabłka, w zależności od odmiany, kosztują od 0,86 do 2 zł za kg. Najdroższe są odmiany Szara Reneta (na szarlotki), Empire, Bosskop.

Ogórki kwaszone kosztują tyle samo jak przed rokiem tj. 4 do 6 zł za kilogram. Chrzan jest tańszy o 10 proc. Za kilogram korzeni kupcy płacą od 6 do 7 zł.

Krajowe warzywa korzeniowe są także tańsze, marchew - o 50 proc., jej cena kształtuje się obecnie na poziomie 50 do 60 groszy za kilogram. Cebula jest tańsza o 40 proc., kosztuje 40-60 groszy za kilogram (opakowania po 15 kg). Oznacza to, że w tym roku, w okresie świątecznym, na warzywa i krajowe owoce wydamy mniej.

Po raz pierwszy polscy producenci szklarniowych, malinowych pomidorów, nie wygaszają produkcji w czasie zimy. Można zatem kupić polskie pomidory malinowe w cenie hurtowej 17,5 zł za kilogram.

Suszone śliwki z pestką kosztują 7 zł za kilogram, owoce bez pestki są o 4-5 zł droższe. Są także śliwki z importu, ceny od 11,70 do 14,60 zł za kilogram. Za suszone jabłka trzeba zapłacić 9 zł/kg, gruszki od 8 do 10,80 zł za kilogram. Tańsze są tzw. dymione, droższe te suszone powietrzem.

Duża jest oferta grzybów. Zainteresowaniem kupców cieszą się grzyby na sznurkach w cenie ok. 28 zł za 100 g. Podgrzybki krajanka po 4,80 zł za 20 g.

Jak zwykle o tej porze zwiększone są dostawy oleju lnianego, który sprzedawany jest po 22 zł za litr, w butelkach po 250 ml oraz oleju rzepakowego, tłoczonego na zimno, po 18 zł za litr - co oznacza cenę o 2 zł niższą w porównaniu do cen sprzed roku.

Pomarańcze w ofercie hurtowej od 4,20 do 6 zł za kilogram i jest to drożej o 30 proc., porównując ceny do grudnia ubiegłego roku. Mandarynki kosztują tyle samo co w grudniu ub.r., tj. od 3,50 do 6 zł. Cytryny są o 10 proc. tańsze, w hurcie ich cena wynosi 4 do 5 zł za kilogram.

oprac. Monika Szafrańska

Tagi: owoce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-12-2016

AntekOwoce zawsze spoko

23-12-2016

Rafiprowadzenie własnego gospodarstwa to wcale nie jest taka łatwa sprawa i znalezienie rynków zbytu tak naprawdę z roku na rok jest coraz trudniejsze, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)