Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.03.2017 20:49

Ubezpieczenia dla rolników. Prezydent podpisał ustawę

Duże zmiany w funkcjonowaniu ubezpieczeń dla rolników. Zwiększy się wsparcie ze strony państwa. Rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia. W tegorocznym budżecie na dopłaty do ubezpieczeń rolnych jest 900 mln zł. Ustawę podpisał prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.W myśl nowych przepisów rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia.

"Ustawa ma na celu zmianę sposobu wyliczania wysokości dopłat do składek ubezpieczenia, aby zapewnić jak największej grupie producentów rolnych dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z maksymalną wysokością dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia" - czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta RP.

Nowe przepisy mają ograniczyć ryzyko utraty przez producentów rolnych przychodów na skutek wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, w przypadku zawarcia umowy obejmującej jeden lub kilka wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka, dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia.

Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe przekroczą stawki maksymalne sumy ubezpieczenia, z wyłączeniem upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia, przy zachowaniu zasady nieuwzględniania w wyliczeniach stawek taryfowych dla ryzyka suszy i ujemnych skutków przezimowania.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Tagi: gospodarka, prawo, klęska, rolnictwo, ubezpieczenia, prezydent, pap, Andrzej Duda, prezydent rp, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2017

lukskandal.kupowanie elektoratu z moich pieniedzy miedzy innymi.co chlopki jeszcze dostana?

31-03-2017

RewoltttttTeż chcę KRUS i dopłatę do ubezpieczenia,,, a jestem zwykłym pracownikiem i nie mam nic... Nawet nic na firmę nie wezmę...... Zero zwolnień i … Czytaj całość

02-04-2017

jar..."wsparcie" od państwa? Od podatników, od nas. To talent godny pozazdroszczenia: wykorzystywać pieniądze podatników, żeby utrzymywać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)