Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Ubezpieczenia dla rolników. Prezydent podpisał ustawę

8
Podziel się:

Duże zmiany w funkcjonowaniu ubezpieczeń dla rolników. Zwiększy się wsparcie ze strony państwa. Rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia. W tegorocznym budżecie na dopłaty do ubezpieczeń rolnych jest 900 mln zł. Ustawę podpisał prezydent.

Ubezpieczenia dla rolników. Prezydent podpisał ustawę
(Bartosz Wawryszuk)

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.W myśl nowych przepisów rolnicy będą mogli ubezpieczać uprawy od jednego lub kilku ryzyk, z dotacją w wysokości 65 proc. stawki ubezpieczenia.

"Ustawa ma na celu zmianę sposobu wyliczania wysokości dopłat do składek ubezpieczenia, aby zapewnić jak największej grupie producentów rolnych dostęp do ubezpieczeń upraw rolnych z maksymalną wysokością dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia" - czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta RP.

Nowe przepisy mają ograniczyć ryzyko utraty przez producentów rolnych przychodów na skutek wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, w przypadku zawarcia umowy obejmującej jeden lub kilka wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka, dopłaty do składek ubezpieczenia będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe nie przekroczą odpowiednio: 9, 12 i 15 proc. sumy ubezpieczenia.

Jeżeli oferowane przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe przekroczą stawki maksymalne sumy ubezpieczenia, z wyłączeniem upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, dopłaty będą proporcjonalnie pomniejszane o wysokość ich przekroczenia, przy zachowaniu zasady nieuwzględniania w wyliczeniach stawek taryfowych dla ryzyka suszy i ujemnych skutków przezimowania.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
jar
7 lat temu
..."wsparcie" od państwa? Od podatników, od nas. To talent godny pozazdroszczenia: wykorzystywać pieniądze podatników, żeby utrzymywać reputację szczodrego.
luk
7 lat temu
skandal.kupowanie elektoratu z moich pieniedzy miedzy innymi.co chlopki jeszcze dostana?
ekspert
7 lat temu
dokładnie wezma je banksterzy co maja ponad 100 ha ziemi jerzdza dodzami i ogladaja pola i na tym polega ich praca cwaniaczki co pobrali z posredniakow grube pieniądze na zalorzenie firmy po znajomosci
sebo
7 lat temu
--Wpadłem dziś na ciekawy serwis z aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać
wsiok
7 lat temu
To zwykła manipulacja bo te dopłaty do ubezpieczeń dostanie firma ubezpieczeniowa a nie rolnicy. Z tego tytułu ubezpieczenie dla samego rolnika obniży się jedynie o kilka procent.