Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie więcej pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw

17
Podziel się:

Dotacje do ubezpieczeń mają spowodować, że rolnicy chętniej będą ubezpieczali swoje uprawy.

Będzie więcej pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń upraw
(Bartosz Wawryszuk)

Sejmowa komisja rolnictwa poparła zwiększenie puli środków z budżetu na ubezpieczenia pakietowe upraw. Zgodnie z planami resortu rolnictwa, w przyszłym roku na ten cel będzie przeznaczonych 917 mln zł. To ponad 4-krotnie więcej, niż obecnie.

Dotacje do ubezpieczeń mają spowodować, że rolnicy chętniej będą ubezpieczali swoje uprawy.

- To zwiększy też wysokość odszkodowań, na przykład po suszy czy gradobiciach - wyjaśnia wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. - Zaproponowaliśmy dotację w wysokości 65 procent wielkości ubezpieczenia. Chcemy też, by z takiego rozwiązania były zadowolone towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego uważamy, że taka wysokość powinna być korzystna dla ubezpieczonych i ubezpieczających - dodaje.

W tym roku ze środków publicznych na ubezpieczenia upraw przeznaczono niespełna 174 miliony złotych.

- Nowy system, choć ze zwiększonymi wydatkami, może być dla budżetu tańszy - zauważa wiceszef resortu rolnictwa. - Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo rolników, ale i łagodzi konieczność udzielania pomocy przez państwo w sytuacjach nadzwyczajnych. Jeżeli system ubezpieczeń będzie wystarczająco powszechny, to środki uruchamiane dziś po wystąpieniu jakiejś niecodziennej sytuacji, będą teraz działały systemowo - dodaje Jacek Bogucki.

Komisja przyjęła dziś senacką poprawkę do ustawy. Sejm ma przyjąć projekt jeszcze na bieżącym posiedzeniu. Przepisy mają zaś wejść w życie na początku stycznia przyszłego roku.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
marian
7 lat temu
NO wreszcie poprawiliście ten wczorajszy tytul na pierwszej stronie BRAWOOOOOOO
Szaman
7 lat temu
Te marne grosze które nawet nie są kosztami produkcji nazywasz zapłatą?? Uczciwa zapłata to 2 razy tyle
observatore
7 lat temu
Kolejny miliard na wioskowych?! A niby dlaczego tylko dla nich są dopłaty, a nie np. na ubezpieczenie ludzi zatrudnionych poza rolnictwem? Kiedy będzie powrót punktów na studia dla dzieci wioskowych?
Ja
7 lat temu
Tak tak byłabym za tym bo wiem że praca rolnika jet ciężka ale do cholerny nie trujcie nas tymi nawozami dbajcie o nasze zdrowie bo my wam uczciwie płacimy,
marian
7 lat temu
rolnikom to nawet dopłaty do upraw malin zabrali nie będę się więcej rozpisywal co więcej zabrali jak tak dalej pojdzie to jeszcze pare lat i po chlopie