Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz uboju rytualnego w Polsce. Minister mówi o "pustym uspokajaniu sumienia"

Na wprowadzaniu zakazu uboju rytualnego Polska gospodarczo może stracić wiele, przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nie będzie również zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Na wprowadzaniu zakazu uboju rytualnego Polska gospodarczo może stracić wiele, przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nie będzie również zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

- Jeżeli wypadniemy z rynku, możemy go nigdy nie odzyskać – twierdzi minister Ardanowski w rozmowie zPortalem Spożywczym. - Jeśli zrezygnowalibyśmy z tego uboju, tracimy dostęp do rynków wznoszących, które będą dominować na świecie.

Jak przekonuje szef resortu rolnictwa, wątpliwości natury moralnej i etycznej zna. Uważa jednak, że wprowadzenie zakazu zabijania zwierząt bez ogłuszenia, będzie tylko ”pustym uspokojeniem sumienia”.

- Te same zwierzęta będą ubijane na Litwie, w Czechach i w innych krajach, cierpiąc dodatkowo podczas kilkunastogodzinnych transportów w trudnych warunkach – argumentował w wywiadzie dla Portalu Spożywczego.

Podkreślił również, że taki zakaz oznaczałby także duże straty dla branży. Dlatego jego wprowadzenia nie będzie. Rynek uboju koszernego i uboju zgodnego z muzułmańskim prawem czystości halal jest ważny dla polskich rolników. Tylko rynek odbiorców wymagających mięsa ubijanego w halal liczy już ponad miliard konsumentów.

Jak zaznaczył na łamach Portalu Spożywczego, ustawa o ochronie zwierząt będzie jednak dalej procedowana, ale zostaną wykreślone dwa artykuły. Pierwszy o zakazie uboju rytualnego, drugi zakazujący hodowli zwierząt futerkowych. - Ten zakaz nie będzie w Polsce obowiązywał – podkreślił minister.

Przypomnijmy, że projekt ustawy autorstwa Krzysztofa Czabańskiego (pod którym podpisał się też Jarosław Kaczyński) zakładał między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W dokumencie znalazł się też zakaz dokonywania uboju rytualnegow Polsce.

Jak pisaliśmy w money.pl, rząd już raz, gdy premierem by Donald Tusk, zakazał zabijania zwierząt bez pozbawiania ich świadomości. Przepis w tej sprawie uchylił jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że był sprzeczny z ustawą zasadniczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubój rytualny, wołowina, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2018

ZłaRytualne zabijanie zwierząt jest chore. Męczenie istot w ramach jakichś zabobonów. Zacofanie!

06-09-2018

ZłaGdzie są organizacje chroniące prawa zwierząt ja się pytam!!!!

07-09-2018

asdfW XXI wieku zwierzę powinno być zabijane błyskawicznie a nie poprzez powolne wykrwawianie bo jakiś br...das z zapyziałej dziury takie lubi.

Rozwiń komentarze (69)