Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz uboju rytualnego w Polsce. Minister mówi o "pustym uspokajaniu sumienia"

Zakaz uboju rytualnego w Polsce. Minister mówi o "pustym uspokajaniu sumienia"

Fot. Bartosz Krupa/East News

Na wprowadzaniu zakazu uboju rytualnego Polska gospodarczo może stracić wiele, przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Nie będzie również zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

- Jeżeli wypadniemy z rynku, możemy go nigdy nie odzyskać – twierdzi minister Ardanowski w rozmowie z Portalem Spożywczym. - Jeśli zrezygnowalibyśmy z tego uboju, tracimy dostęp do rynków wznoszących, które będą dominować na świecie.

Jak przekonuje szef resortu rolnictwa, wątpliwości natury moralnej i etycznej zna. Uważa jednak, że wprowadzenie zakazu zabijania zwierząt bez ogłuszenia, będzie tylko ”pustym uspokojeniem sumienia”.

Czytaj również: PiS chciał przywrócić zakaz uboju rytualnego. Przez konflikt z Izraelem może zmienić zdanie


 

- Te same zwierzęta będą ubijane na Litwie, w Czechach i w innych krajach, cierpiąc dodatkowo podczas kilkunastogodzinnych transportów w trudnych warunkach – argumentował w wywiadzie dla Portalu Spożywczego.

Podkreślił również, że taki zakaz oznaczałby także duże straty dla branży. Dlatego jego wprowadzenia nie będzie. Rynek uboju koszernego i uboju zgodnego z muzułmańskim prawem czystości halal jest ważny dla polskich rolników. Tylko rynek odbiorców wymagających mięsa ubijanego w halal liczy już ponad miliard konsumentów.

Czytaj również: Ubój rytualny w Polsce. Nie można go dokonać bez ogłuszenia

Jak zaznaczył na łamach Portalu Spożywczego, ustawa o ochronie zwierząt będzie jednak dalej procedowana, ale zostaną wykreślone dwa artykuły. Pierwszy o zakazie uboju rytualnego, drugi zakazujący hodowli zwierząt futerkowych. - Ten zakaz nie będzie w Polsce obowiązywał – podkreślił minister.

Przypomnijmy, że projekt ustawy autorstwa Krzysztofa Czabańskiego (pod którym podpisał się też Jarosław Kaczyński) zakładał między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W dokumencie znalazł się też zakaz dokonywania uboju rytualnego w Polsce.

Czytaj także: Zakaz uboju rytualnego kosztował polskich rolników miliard złotych rocznie

Jak pisaliśmy w money.pl, rząd już raz, gdy premierem by Donald Tusk, zakazał zabijania zwierząt bez pozbawiania ich świadomości. Przepis w tej sprawie uchylił jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że był sprzeczny z ustawą zasadniczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wołowina, drób, hala, koszerne
Czytaj także
Polecane galerie
Agata
2018-11-05 13:19
Chciwość nas zabije. Wszystko tylko na kasę się przelicza. Piękny to będzie dzień, kiedy ludzkość wyginie na choroby tak zwane cywilizacyjne, a które w olbrzymiej mierze spowodowane są obżeraniem się mięsem i nabiałem.
Anna
2018-11-04 00:18
Wszystko przeliczamy na "pieniążki" - nad cierpieniem zwierząt nikt się nie zastanawia... Przewożenie zwierząt tysiące kilometrów jest nie humanitarne i nie ekologiczne, ale kogo to obchodzi. Rozszalała konsumpcja i chęć zysku jest najważniejsza...
suweren
2018-09-27 14:24
Czy jedliście kiedykolwiek Kebab? A to właśnie mięso z uboju rytualnego. To wasza wina, że zwierzęta niepotrzebnie cierpią. Po co w Polsce w ogóle sprzedaż takiego mięsa. Tylko na eksport.
Pokaż wszystkie komentarze (63)