Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ul w mieście coraz modniejszy. Firmy lansują się na pszczołach

Ul w mieście coraz modniejszy. Firmy lansują się na pszczołach

Fot. Szymon Blik/REPORTER

Wbrew alarmującym doniesieniom sprzed kilku lat w Polsce przybywa pszczół. Także w miastach. Niektórzy zwietrzyli w tym biznes - pisze piątkowy "Puls Biznesu".

Na podstawie danych z rejestrów Powiatowych Inspektoratów Weterynarii określono, że w Polsce występuje około 1,5 mln pszczelich rodzin - donosi "Puls Biznesu".

Jak informuje Piotr Semkiw z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach, w ostatnim roku przybyło ich 56 tysięcy, co oznacza około 4-procentowy wzrost.

Zdaniem Marty Skrzypczyk, starszego eksperta ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w BGŻ Paribas, liczba pszczelich rodzin w Polsce wzrosła za sprawą większego zainteresowania pasiekami w ostatnich latach poprzez poprawę opłacalności produkcji i wsparcie pszczelarstwa przez programy unijne.

Dużo miodu sprzedajemy za granicę. W 2014 r. eksport osiągnął rekordowe 15,4 tys. ton. W 2016 roku wyniósł 14 tys. ton. Najwięcej miodu kupuje od nas Francja, Niemcy i Belgia - pisze gazeta.

Pszczoły w mieście

 

 

Coraz więcej firm i instytucji instaluje ule na dachach, by przyczynić się do poprawy ekosystemu. Jest to też zabieg wizerunkowy, chodzi o skojarzenie: skoro przedsiębiorstwo dba o maleńkie pszczółki, to zadba też o klientów i pracowników - czytamy w "PB".

Na dachach biurowców w Warszawie powstają niewielkie pasieki. Na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in. Deutsche Bank, BGŻ BNP Paribas czy hotel Hyatt przy Łazienkach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Oglądaj w najbliższą sobotę (5 sierpnia) po godzinie 9 Telewizję WP i program #dzieńdobrylatowWP.

biznes, zyski, miód, pszczoły, pasieki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rall
2017-08-15 13:55
Niby fajnie, ale jak taki ul spadnie w mieście z dachu, to nieźle może narobić problemów. A wiatry to u nas czasem bywają spore.
Xyz
2017-08-06 06:34
Nawet pszczoły poczuły 500+
Oczy
2017-08-05 20:30
Jakis czas temu kupilem w austriackim Hoferze (odpowiednik Aldi) "lepszy" miod "bio". Zaciekawiony na czym to "bio" polega, poczytalem drobny druczek i wyczytalem, je jest to mieszanina miodow z krajow UE i spoza niej! To jak oni maja szanse to "bio" kontrolowac?
Pokaż wszystkie komentarze (28)