Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia szykuje kolejne formy wsparcia finansowego dla rolników

0
Podziel się:

Na spotkaniu Rady UE ds. rolnictwa w poniedziałek będę proponował dalsze środki wsparcia rolników dotkniętych rosyjskim embargiem - poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan. Ministrowie omówią w poniedziałek w Brukseli trudności m.in. w sektorze wieprzowym i mlecznym.

Unia szykuje kolejne formy wsparcia finansowego dla rolników
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

- Będziemy mieli kolejne spotkanie rady UE ds. rolnictwa w poniedziałek i będę przedstawiał i proponował dalsze środki, by pomóc naszym rolnikom w różny sposób, dostępnymi narzędziami, i w ramach tych środków finansowych, które mam do dyspozycji - powiedział w rozmowie z Hogan.

Głównymi punktami poniedziałkowych obrad ministrów w Brukseli będą trudności w różnych sektorach rolnictwa, m.in. wieprzowym, mlecznym i owocowo-warzywnym. Debata ma pozwolić ocenić, czy obecne środki wspierania rynku są właściwe i skuteczne oraz czy nie trzeba środków dodatkowych.

- Jestem świadom tego, że w sektorach produktów mlecznych i wieprzowiny występują poważne trudności, które utrzymują się od pewnego czasu. Wprowadziłem pakiet dodatkowych środków wart 500 mln euro we wrześniu ubiegłego roku i tylko 10 z 28 krajów członkowskich użyło 420 mln (euro) ukierunkowanej na to pomocy - podkreślił Hogan. - Rolnicy potrzebują tych pieniędzy, potrzebują wsparcia i mam nadzieję, że kraje członkowskie wykonają pracę i wypłacą te pieniądze prędzej niż później, mają (czas) do końca czerwca by to zrobić, ale im szybciej tym lepiej - dodał.

Pytany, czy wśród tych 10 krajów, które użyły środków, jest Polska, odparł, że nie wie, ale że polski minister poinformował go, że "płatności są dokonywane albo w toku".

Chodzi o zainicjowany we wrześniu 2015 roku pakiet solidarnościowy dla rolników, o wartości 500 mln euro, dotyczący m.in. prywatnego przechowywania serów, mleka w proszku i wieprzowiny. Zgodnie z tym pakietem krajom członkowskim przyznano 420 mln euro na pomoc.

Komisarz zwrócił też uwagę na inne środki. - Daliśmy więcej elastyczności krajom członkowskim w programie rozwoju obszarów wiejskich, by mogły przenosić (wsparcie) z jednego produktu na drugi całkiem szybko, by udzielić pewnego wsparcia sektorom produktów mlecznych i wieprzowiny. Wprowadziliśmy program (dopłat do) prywatnego przechowywania wieprzowiny i produktów mlecznych, który zbiera 200 tys. ton tych produktów z rynku - powiedział.

Komisarz zasygnalizował też możliwość kolejnego programu pomocy na prywatne przechowywanie wieprzowiny. - Jestem właśnie po wprowadzeniu swojego drugiego, od kiedy zostałem komisarzem, programu pomocy na prywatne przechowywanie wieprzowiny, wartego 27 mln euro. Polska wycofała 7 tysięcy ton wieprzowiny z rynku w ramach tego programu; zakończył się on w połowie lutego 2016 r. Ale mam zamiar monitorować ten rynek, ponieważ zdaję sobie sprawę, że ceny wieprzowiny nie rosną zbyt wiele z tego tytułu i zbadamy potrzebę wprowadzenia - jeśli będzie to konieczne - kolejnego programu w 2016 r. - zaznaczył Hogan.

Podkreślił, że wszystkie te środki ostatecznie będą miały efekt, ale w związku z utrzymującym się rosyjskim embargiem trzeba szukać nowych możliwości rynkowych.

- Straciliśmy 5,2 miliarda euro eksportu w 2014 i 2015 roku z powodu zamknięcia tych dochodowych rynków, zwłaszcza dla polskich producentów. Przewodniczący (KE Jean-Claude) Juncker stara się zaangażować w rozmowy z Rosjanami, ale nie otrzymaliśmy odwzajemnionych uzgodnień ws. rozmów. Patrzymy więc na rynki trzecie, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, z dodatkowymi środkami promocji dla polskich firm, by wybierały się ze mną na misje handlowe: w następnym miesiącu do Chin i Japonii, a później w trakcie roku do Wietnamu i Indonezji, by spróbować zastąpić te rynki (rosyjskie) - powiedział komisarz.

Komisarz spotkał się w czwartek w Warszawie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, parlamentarzystami i organizacjami rolniczymi. Sytuacja na rynkach mleka i wieprzowiny była głównym tematem rozmowy szefa MRiRW z Hoganem. Polska przekazała już KE swoje pomysły na interwencję. W sumie Komisja otrzymała około stu postulatów ze wszystkich państw UE.

W piątek o wsparcie dla producentów wieprzowiny zaapelowali europosłowie PiS. Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podkreślali, że sytuacja polskich rolników jest szczególnie trudna w związku z afrykańskim pomorem świń, rosyjskim embargiem, a także europejską polityką rolną.

Julita Żylińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)