Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA ogłosiły że otwierać będą stopniowo rynek na wołowinę z UE

0
Podziel się

USA stopniowo będą otwierać rynek na eksport wołowiny z UE, począwszy od Irlandii - w poniedziałek podała KE. Ministerstwo rolnictwa Stanów Zjednoczonych...

USA ogłosiły że otwierać będą stopniowo rynek na wołowinę z UE
bDYKLgKZ

USA stopniowo będą otwierać rynek na eksport wołowiny z UE, począwszy od Irlandii - w poniedziałek podała KE. Ministerstwo rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformowało już władze w Dublinie o swojej decyzji.
"Uważamy, że rynek amerykański wołowiny otwarty powinien zostać na pozostałe kraje Unii" - informuje Enrico Brivio rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Przyznaje jednak, że nie wiadomo obecnie, kiedy USA zezwolić miałyby na import wołowiny z innych krajów Unii. Rzecznik KE poinformował, że w latach 90. z Irlandii pochodziło ponad 70% europejskiego eksportu wołowiny do USA
W oświadczeniu wydanym w poniedziałek unijni komisarze Vytenis Andriukaitis - ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności , Cecilia Malmstroem - handlu, oraz Phil Hogan -rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich ocenili, że decyzja ministerstwa rolnictwa USA to pozytywny i ważny sygnał dla innych członkowskich państw UE, które zwracały się do rządu USA o przywrócenie dostępu do rynku wołowiny w tym kraju.
"otwarcie ponowne rynku to mile widziany pierwszy krok do zniesienia nieproporcjonalnego oraz nieuzasadnionego zakazu amerykańskiego, który wprowadzono po kryzysie związanym z chorobą szalonych krów w 90 latach, oraz do przywrócenia normalnych warunków handlowych" stwierdziło troje komisarzy unijnych.
KE podaje, amerykański rynek zamknięty był na wołowinę z Europy od stycznia 1998 r. Restrykcje obejmowały wołowinę (również bez kości), koźlęcinę i baraninę oraz ich przetwory. KE podkreśla, że ograniczenia TE wykraczały poza normy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), zgodnie z którymi np. oddzielone mięso wołowe od kości jest bezpieczne oraz można nim handlować, niezależnie od tego, czy w kraju wystąpiło BSE.
W komunikacie KE napisano - Unia oczekuje, że zostaną wkrótce zniesione ograniczenia amerykańskie dotyczące nie tylko wołowiny z innych niż Irlandia krajów członkowskich, ale również dotyczące mięsa koziego i owczego.
Polska większość swojego eksportu wołowiny kieruje na unijne rynki. Według danych ARR eksport wołowiny z naszego kraju w roku 2012 wyniósł około 330 tys. ton.

bDYKLgLC
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)