Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o podatku rolnym. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisjach

0
Podziel się:

Sejm po pierwszym czytaniu odesłał projekt zmian m.in. w ustawie o podatku rolnym do dalszych prac w komisjach. Celem zmian jest ograniczenie zasady solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości.

Ustawa o podatku rolnym. Sejm skierował projekt do dalszych prac w komisjach
(Bartosz Wawryszuk)
bEJDTwKZ

Jest to komisyjny projekt, który poparły wszystkie kluby parlamentarne. Po pierwszym czytaniu na obradach plenarnych Sejmu został on skierowany do dalszych prac w komisji finansów oraz komisji samorządu terytorialnego.

Projektowana ustawa powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji jako reakcja na petycję skierowaną do Sejmu przez Spółdzielnię Mieszkaniową Projektant z siedzibą w Rzeszowie.

Ma ona zmienić przepisy ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tak, aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości - poinformował poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski (PSL).

bEJDTwLb

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości - a więc w istocie płacić także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

Mimo że sądy i Ministerstwo Finansów uważają, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Jeżeli podatek ten jest wysoki, osoby, które muszą go płacić za inne podmioty oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - zaznaczył Maliszewski.

W przypadku drobniejszych kwot, prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo - jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

bEJDTwLC
promowane
wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)