Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o rozwoju obszarów wiejskich. Prezydent podpisał dokument

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę
wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Umożliwi ona m.in.
pozyskanie środków przez rolników na inwestycje w gospodarstwie rolnym. Na realizację programu jest
13,5 mld euro.

Ustawa o rozwoju obszarów wiejskich. Prezydent podpisał dokument
(Pawel Jaskolka/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Umożliwi ona m.in. pozyskanie środków przez rolników na inwestycje w gospodarstwie rolnym. Na realizację programu jest 13,5 mld euro.

Ustawa stanowi podstawę prawną do wprowadzenia PROW 2014-2020 będącego tzw. II filarem Wspólnej Polityki Rolnej, który został ukierunkowany na rozwój konkurencyjności i poprawę dochodów rolników.

W ustawie określono, jakie podmioty mogą uczestniczyć w PROW 2014-2020 oraz ich zadania. Wskazano podstawowe zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy. Znalazły się też przepisy dot. zasad doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom programu.

PROW 2014-2020 obejmuje takie działania jak wsparcie m.in. transferu wiedzy do rolnictwa, korzystania z usług doradczych, uczestnictwa w systemach jakości. Przewidziana jest także pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, dla tzw. młodych rolników rozpoczynających działalność w gospodarstwie, wsparcie dla osób, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy na wsi, ale poza rolnictwem.

PROW zakłada także pomoc w realizacji inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Na unijne pieniądze mogą także liczyć rolnicy chcący współpracować w ramach grup producenckich.

Oddzielną grupę stanowią dopłaty do działań rolno-klimatyczno-środowiskowych, w tym na rolnictwo ekologiczne. Tak jak dotychczas pomoc otrzymają właściciele gospodarstw położonych na obszarach m.in. górskich (tzw. ONW).

Współfinansowane będą też działania o charakterze inwestycyjnym: w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie produktów rolnych.

Przyjmowaniem wniosków i rozliczaniem projektów tak jak dotychczas zajmować się będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ustawie są także przepisy dotyczące utworzenia i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w latach 2014-2020. W ramach KSOW rozwijana jest wymiana informacji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich między wszystkimi zainteresowanymi stronami. Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Kompensaty dla ofiar przestępstw do zmiany Projekt ma m.in. zmienić generalną zasadę - kompensata nie będzie przysługiwała ofiarom przestępstwa, tylko szerzej - czynu zabronionego.
Spadną ceny polis rolniczych. Taki jest plan Resort rolnictwa przygotował projekt zmian w prawie.
Rzeka pieniędzy dla rolników. Jest decyzja W tym roku na wieś popłynie 3,5 mld euro. Komisja Europejska dołoży kolejne dopłaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)