Notowania

krzysztof jurgiel
20.02.2017 13:26

Minister szykuje nowe prawo dla rolników. Będzie jak we Francji?

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych zachęcić rolników do tworzenia spółdzielni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Resort rolnictwa skieruje na najbliższe posiedzenie rządu projekt ustawy o spółdzielniach rolników - zapowiedział w poniedziałek szef resortu Krzysztof Jurgiel. Celem nowego prawa jest m.in. zwiększenie konkurencyjności tych podmiotów na rynku rolnym.

- Kierujemy do rządu i na następnym posiedzeniu będzie ustawa o spółdzielniach rolników - powiedział Jurgiel podczas konferencji prasowej w Krakowie. Jak zaznaczył, nowe prawo będzie wzorowane na rozwiązaniach francuskich.

- Ono da szanse producentom rolnym na skupianie się wokół poszczególnych branż, poszczególnych działań czy usług. We Francji rolnik należy do pięciu spółdzielni rolników i te spółdzielnie mają konkretne cele i zadania - to umożliwia zwiększenie konkurencyjności poszczególnych podmiotów - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych zachęcić rolników do tworzenia spółdzielni.

"Celem proponowanych uregulowań jest stworzenie zachęt do powoływania przez rolników podmiotów funkcjonujących w oparciu o zasady prawa spółdzielczego. Polegałyby one w szczególności na wyłączeniu podmiotów, które uzyskały status tzw. spółdzielni rolników, z niektórych obowiązków fiskalnych" - informował w 2016 r. resort rolnictwa.

Dotyczyłoby to także tzw. związków spółdzielni rolników, co powinno sprzyjać dalszej konsolidacji.

Nowe przepisy mają poprawić efektywność gospodarowania producentów rolnych. Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych w Polsce na tle Unii Europejskiej skutkuje m.in. dużym rozproszeniem podaży, natomiast dynamicznie postępuje proces konsolidacji popytu na produkty rolne na poziomie odbiorców (przetwórstwo rolno-spożywcze, handel hurtowy i detaliczny).

Według MRiRW, w przypadku wielu sektorów produkcji rolnej widoczne są rosnące dysproporcje między skalą podaży oferowanej przez pojedynczego producenta, a skalą popytu reprezentowanego przez pojedynczego odbiorcę. Jak wynika z projektu, zadaniem utworzonych spółdzielni będzie prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz gospodarstw rolnych swoich członków poprzez: planowanie produkcji, dostosowywanie jej skali i jakości do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży oraz popytu na środki produkcji.

Spółdzielnie rolników będą także mogły prowadzić przetwórstwo produktów rolnych dostarczonych przez swoich członków, przechowywać, konfekcjonować i standaryzować te produkty, prowadzić handel, świadczyć usługi na rzecz swoich członków związane z wytwarzaniem przez nich produktów rolnych. Zakłada się też, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród swoich członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami - zaznaczył resort.

Tagi: krzysztof jurgiel, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2017

andA czy te spółdzielnie zaczną w końcu płacić podatki jak wszyscy polscy przedsiębiorcy bo dotychczas rolnicy coraz bardziej bogaci do kasy państwa … Czytaj całość

20-02-2017

jan-ruJurgiel do spółdzielni trzeba dorosnąć ,polski charakter kłótliwego rolnika i oszusta podatkowego nie pasuje do twoich pomysłów .Kołchozy już były.

20-02-2017

Złodziej gorszego sortuPisobolszewia funduje chłopom powtórkę z rozrywki czyli kołchozy. Co nie wypaliło po wojnie może teraz się uda przepchnąć.

Rozwiń komentarze (53)