Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce nie ma suszy rolniczej? Blisko krytycznych granic

5
Podziel się:

Instytut zwraca jednak uwagę, że wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, choć wyższe od wartości krytycznych.

W Polsce nie ma suszy rolniczej? Blisko krytycznych granic
(Shutterstock/Kent Weakley)

W Polsce nie ma zagrożenia suszą w uprawach polowych, wilgotność gleby wzrosła - poinformował w środę Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Najmniej wilgotna ziemia jest obecnie m.in. na Roztoczu i na południu Mazowsza oraz Pojezierzu Kujawskim.

"W siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2016 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski" - napisał IUNG w ostatnim raporcie. Dotyczy to wszystkich gmin Polski (2478 gmin).

Instytut zwraca jednak uwagę, że wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, choć wyższe od wartości krytycznych. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania (21 maja do 20 lipca 2016 r.) wilgotność gleby wzrosła.

Dotyczy to upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

KBW wyraża różnicę pomiędzy opadami atmosferycznymi mierzonymi na stacjach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) a zdolnością wyparowywania wody z gleby, wyliczaną za pomocą specjalnych wzorów i metod.

Od 1 czerwca do 31 lipca 2016 roku najniższe wartości KBW odnotowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze), południowo-wschodniej części Niziny Mazowieckiej, na Pojezierzu Kujawskim oraz w północno-wschodniej części Wyżyny Małopolskiej.

IUNG zaznacza, że na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje deficyt wody. Niedobory wody występujące w maju a zwłaszcza w czerwcu spowodowały obniżenie plonów roślin uprawnych. Wystąpienie krytycznych wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb oznacza przeciętne obniżenie plonów o 20 proc. w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych (w skali gminy).

"Z powodu dużych opadów atmosferycznych w lipcu deficyt wody na znacznym obszarze kraju zdecydowanie uległ poprawie, szczególnie w rejonach gdzie niedobór wody był największy. Z powodu stosunkowo małego niedoboru wody jaki obecnie występuje, nie są notowane na terenie kraju obszary, w których występowałaby susza rolnicza. Należy jednak mieć na uwadze, że poprawa warunków wilgotnościowych dla upraw, w których odnotowano suszę rolniczą nie spowoduje znaczącego wzrostu wielkości plonu i będą one niższe w tym roku o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - podkreśla Instytut.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
stanley
8 lat temu
Chłopi ciągle narzekają i stękają niech się biorą do pracy ziemie sprzedać na domy i do fabryki do roboty!!! I zostanie kasy UNIJNEJ dla innych.
Andrzej
8 lat temu
Kopalnie odkrywkowe węgla wypompowuja 500 mln m3 wody rocznie. To jest jedna z przyczyn braków wody.
misiek
8 lat temu
Pojerzerze Kujawskie? Urodziłem się na Kujawach ale o żadnym pojezierzu nie słyszałema. Z Kujawami taki jest problem że jezior jak na lekarstwo. Co więc autor miał na myśli?
leonek_king
8 lat temu
może ktoś się zna na hydrologii to proszę pomoc. jeżeli wykopiemy dziurę w ziemi o głębokości np. 2000 tyś. metrów to jak będzie przebiegała krzywa poziomu wód gruntowych? bo mnie się coś zdaje, że w okręgach kopalń odkrywkowych wody gruntowej ubywa od lat 80-tych. może się mylę, ale u siebie tak sobie zaobserwowałem......... a do tego może ktoś wie ile wody zużywamy więcej w porównaniu z latami 70/80 ? indywidualnie i dla celów przemysłowych?
Gość jeden
8 lat temu
Polska... Cały czas pada ale i tak suszę mają ech...