Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Chińczycy kupują polskie mięso. Przejęli kolejną ubojnię

Chińczycy kupują polskie mięso. Przejęli kolejną ubojnię

WH Group to potentat na rynku wieprzowiny. Inwestuje coraz więcej w Polsce Fot. Ostalski/REPORTER
WH Group to potentat na rynku wieprzowiny. Inwestuje coraz więcej w Polsce

Chiński gigant spożywczy WH Group wybrał się na zakupy do Polski. Sieć właśnie przejęła pakiety udziałów w ubojniach należących do Pini Polonia. - To dobre miejsce dla hodowli - przekonują przedstawiciele firmy.

WH Group to chiński potentat na rynku wieprzowiny. W ciągu roku firma przetwarza kilkadziesiąt milionów świń. Jeżeli kupujesz parówki i wędliny np. spod marki Morliny lub Krakus, to kupujesz produkty firmy należącej właśnie do WH Group. Chińczycy w Polsce mają zakłady produkcyjne w należących do nich firmach takich jak Animex, Agri Plus i Agri Plus Feed.

Teraz do tego zestawu dołączy nowe miejsce - ubojnia trzody chlewnej z Kutna. WH Group poinformowało swoich akcjonariuszy, że kupiło 66,5 proc. udziałów w firmie Pini Polonia. Kwota transakcji nie została ujawniona. O transakcji poinformował media z Hongkongu.

- W centralnej Europie tak naprawdę brakuje wieprzowiny, podczas gdy w reszcie Europy jest jej dość. Dlatego ogólny obraz europejskiego rynku jest taki, że to dobre miejsce dla hodowli - skomentował Kenneth Sullivan, prezes Smithfield Foods. To właśnie za pośrednictwem amerykańskiej firmy Chińczycy dokonają przejęcia. Właścicielami Smithfield Foods sami zostali w 2013 roku. W ten sposób weszli w posiadanie firm w Polsce.

Zobacz także: Jak przygotować kiełbasę na grilla?


Przy okazji chiński gigant pochwalił się wynikami finansowymi. W pierwszym półroczu zysk netto firmy urósł o 1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Teraz wynosi 557 milionów dolarów.

Co ciekawe, kilka miesięcy temu koncern ogłosił, że chce się włączyć w ratowanie ludzkiego życia.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
atmo
2017-08-23 11:35
chiny za chwilę będą miały wszystkie firmy europy. Za ok 10 lat będą największą gospodarką świata i nikt ich nie dogoni.
west
2017-08-23 11:12
I teraz to mięso będzie śmierdziało jak ich plastikowe obuwie !!!! :-((((((
EmigrantUK
2017-08-17 13:09
Pini Group została założona przez rodzinę Pini, która od pokoleń związana jest z branżą mięsną. Rodzina Pini zaczęła swoją działalność od otwarcia małego zakładu przetwórstwa w północnej części Włoch, stopniowo rozrastając się, doszła do utworzenia jednej z największych firm w branży mięsa wieprzowego na świecie.
Pokaż wszystkie komentarze (210)