Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tanie wina owocowe tracą rynek. Polska branża potrzebuje zmian w prawie

Na tanie wina brakuje amatorów, a te drogie i wykwintne mają problemy przez prawo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lee Royal/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
Brakuje ścisłej definicji win owocowych. W różnych krajach mogą one funkcjonować jako cydr, albo wino.

Polska wchodząc do Unii, dostarczała na rynek 170 mln litrów wina owocowego. Od tego czasu produkcja spadła do 77,8 mln litów. Na tanie wina brakuje amatorów, a te drogie i wykwintne mają problemy przez prawo.

O ponad połowę spadała produkcja win owocowych w ciągu ostatnich 15 lat – pisze ”Rzeczpospolita”. A i tak stanowią one przeważającą część polskiej produkcji winiarskiej w ogóle. Na 120 mln litrów całej produkcji 77,8 mln litrów jest wytwarzana z owoców.

Winna jest temu zmiana gustów konsumentów. Tanie wina owocowe zwyczajnie tracą amatorów – informuje dziennik. Z kolei te dobrej jakości muszą zmagać się na wspólnym rynku z francuskimi i włoskimi winami gronowymi.

Do tego dochodzi konkurencja w postaci cydrów i piw z dodatkiem soku owocowego. Branża potrzebuje regulacji i ścisłych definicji, aby się dalej rozwijać – pisze "Rz".

Rynek alkoholi w Polsce. Co najchętniej piją Polacy?

W przepisach brakuje wspólnej, unijnej definicji wina owocowego. Każdy kraj definiuje je inaczej, a co za tym idzie - w inny sposób nalicza podatek.

Producenci cydru skarżą się na niesprawiedliwą konkurencję ze strony piwowarów, którzy płacą niższą akcyzę podpisując piwo z sokiem jabłkowym, jako cydr. Konieczne jest również odróżnienie samego cydru od wina owocowego – argumentują na łamach dziennika przedstawiciele branż.

Tylko to da szansę na ratowanie polskiej branży winiarskiej, która i tak musi przejść transformację. Bowiem, jak pisze dziennik, żeby zaistnieć na międzynarodowym rynku, polscy producenci muszą postawić na jakość i celować w wyższą półkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wino, cydr, alkohol, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

hahahakoneserzy dzięki 500+ przerzucili się na wytrawne francuskie

24-07-2018

cydr1Cydr lubelski jest koszmarny co za baran uważa że musi być słodki ,prawdziwy francuski jest wytrawny i baaaaardzo smaczny.

23-07-2018

mikea jakie jeszcze są wina poza owocowymi ?

Rozwiń komentarze (7)