Tanie wina owocowe tracą rynek. Polska branża potrzebuje zmian w prawie

Tanie wina owocowe tracą rynek. Polska branża potrzebuje zmian w prawie

Brakuje ścisłej definicji win owocowych. W różnych krajach mogą one funkcjonować jako cydr, albo wino. Fot. Lee Royal/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
Brakuje ścisłej definicji win owocowych. W różnych krajach mogą one funkcjonować jako cydr, albo wino.
Polska wchodząc do Unii, dostarczała na rynek 170 mln litrów wina owocowego. Od tego czasu produkcja spadła do 77,8 mln litów. Na tanie wina brakuje amatorów, a te drogie i wykwintne mają problemy przez prawo.

O ponad połowę spadała produkcja win owocowych w ciągu ostatnich 15 lat – pisze ”Rzeczpospolita”. A i tak stanowią one przeważającą część polskiej produkcji winiarskiej w ogóle. Na 120 mln litrów całej produkcji 77,8 mln litrów jest wytwarzana z owoców.

Czytaj również: Whisky coraz popularniejsza, cydr radzi sobie gorzej. Na co Polacy wydają najwięcej

Winna jest temu zmiana gustów konsumentów. Tanie wina owocowe zwyczajnie tracą amatorów – informuje dziennik. Z kolei te dobrej jakości muszą zmagać się na wspólnym rynku z francuskimi i włoskimi winami gronowymi.

Do tego dochodzi konkurencja w postaci cydrów i piw z dodatkiem soku owocowego. Branża potrzebuje regulacji i ścisłych definicji, aby się dalej rozwijać – pisze "Rz".

Rynek alkoholi w Polsce. Co najchętniej piją Polacy?

 


W przepisach brakuje wspólnej, unijnej definicji wina owocowego. Każdy kraj definiuje je inaczej, a co za tym idzie - w inny sposób nalicza podatek.

Producenci cydru skarżą się na niesprawiedliwą konkurencję ze strony piwowarów, którzy płacą niższą akcyzę podpisując piwo z sokiem jabłkowym, jako cydr. Konieczne jest również odróżnienie samego cydru od wina owocowego – argumentują na łamach dziennika przedstawiciele branż.

Tylko to da szansę na ratowanie polskiej branży winiarskiej, która i tak musi przejść transformację. Bowiem, jak pisze dziennik, żeby zaistnieć na międzynarodowym rynku, polscy producenci muszą postawić na jakość i celować w wyższą półkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

alkohol, wino, cydr, owocowe
Czytaj także
Polecane galerie