Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Wsparcie mleczarstwa. Pięciokrotnie mniej środków w budżecie rolnym UE na 2017 r.

117
Podziel się:

Budżet mleczarski na 2017 rok jest ponad pięciokrotnie niższy niż rok wcześniej. Wyniesie on ponad 119 mln euro wobec 567 mln euro w ubiegłym roku.

Wsparcie mleczarstwa. Pięciokrotnie mniej środków w budżecie rolnym UE na 2017 r.
(fotoizm/Flikckr (CC BY-NC 2.0))

W bieżącym roku dla sektora mleczarskiego na wydatki przewidziano ponad 810 proc. mniej środków niż w 2016 r. W ubiegłym roku, ze względu na problemy, jakie pojawiły się po zakończeniu kwotowania produkcji mleka w UE, Komisja Europejska znacząco zwiększyła budżet na ten cel. Był on niemal pięciokrotnie wyższy od wydatków poniesionych w 2015 roku (106 mln euro) - informuje w grudniowym raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), która monitoruje zagraniczne rynki rolne.

Zniesienie limitowania produkcji mleka od kwietnia 2015 r. miało doprowadzić do zwiększenia jego produkcji w UE. Rynek oczekiwał też spadku cen produktów mleczarskich. I faktycznie produkcja mleka wzrosła, a ceny spadły. Zbiegło się to ze znacznym zmniejszeniem popytu na te artykuły mleczarskie ze strony krajów azjatyckich, a głównie Chin oraz z rosyjskim embargiem.

Niskie ceny utrzymywały się do czerwca 2016 r. Sytuacja zmieniła się w II połowie u.br., kiedy to na skutek niesprzyjających warunków pogodowych produkcja mleczarska w UE była niższa niż wcześniej prognozowano, a wzrostowi notowań unijnych przetworów mlecznych zaczął sprzyjać zwiększający się popyt ze strony krajów Azji.

Listopadowe notowania większości produktów mleczarskich wykazywały zwyżki. Poziom notowań był na ogół wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Pomimo niższych cen w I połowie 2016 r., produkcja artykułów mleczarskich w UE po pierwszych trzech kwartałach br. była na ogół wyższa niż przed rokiem. Dynamicznie rósł także eksport masła i serów. Po 9 miesiącach roku o 36 proc. zwiększył się eksport masła, a o 14 proc. wzrósł wywóz serów. Odnotowano też 19 proc. zniżkę wywozu OMP.

Pomimo spadków światowych cen produktów mleczarskich, KE nie zgodziła się w poprzednich latach na wsparcie w postaci refundacji eksportowych, nie wiadomo też, czy zdecyduje się na takie dopłaty w tym roku.

Środki na dopłaty do przechowywania masła i tłuszczu mlecznego w 2015 roku były niewielkie i wyniosły 2,68 mln euro. W 2016 r. na ten cel przeznaczono już 15 mln euro, a na dopłaty do mleka w proszku 17 mln euro. W tym roku na dopłaty zarezerwowano odpowiednio 12 i 14 mln euro.

Ponadto w 2017 r. na unijny program "mleko w szkole" zaplanowano 75 mln, tj. tyle co rok wcześniej. Pozostałe ewentualne wydatki na mleczarstwo: dopłaty do przechowywania serów, na refundacje eksportowe oraz na inne wydatki kryzysowe nie zostały jeszcze w budżecie określone.

W unijnym projekcie budżetu na rolnictwo na 2017 rok wydatki zwiększono w porównaniu z 2016 r. o ok. 629 mln euro (+1,5 proc.) do ok. 42 mld euro, ale na interwencję na rynkach rolnych będzie o 2,25 mld euro mniej tj. o 16,3 proc. Więcej środków niż przed rokiem przewidziano na pomoc bezpośrednią (40,51 mld EUR to wzrost o 2,7 proc.).

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
jajan
7 lat temu
"da się"dobra zmiana działa na wszystkich frontach i realizuje swój plan ,zruinować polskę.ciekawe jak długo bedzie to kupował "ciemny lud".
jaś
7 lat temu
i tak korzystali tylko najbogatsi magnaci rolnictwa,ci mali nawet nie powąchali tych dotacji
Pytaj nie błą...
7 lat temu
800 % mniej ? To mam pytanie ile zostanie mi jak zabierze mi się 100 % ze 100 zł. O ile pamiętam to 0 zł. Czyli jak będzie o 800 % mniej to rolnicy będą zwracać 8 krotność dotychczasowej dopłaty do Unii ?
kama
7 lat temu
Wiejski suweren nareszcie zapłaci za swoje decyzje!
kama
7 lat temu
Wiejski suweren nareszcie zapłaci za swoje decyzje!
...
Następna strona