Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.10.2016 15:17

Wszystkie kluby za nowelą budżetu 2016. 9 mld zł ma trafić do rolników

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Wosik/REPORTER)

- Wszystkie kluby parlamentarne poparły w drugim czytaniu projekt nowelizacji budżetu na 2016 rok, który przewiduje przesunięcie na ten rok ok. 9 mld zł. Ma to umożliwić wcześniejsze wypłaty zaliczek unijnych dopłat dla rolników.

W czwartek posłowie debatowali nad sprawozdaniem komisji wobec rządowego projektu noweli ustawy budżetowej na 2016 roku. Nowela polega na zwiększeniu deficytu budżetu środków europejskich o 8 mld 971 mln zł, co pozwoli na wypłaty zaliczek płatności wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej. Pierwotnie dochody i wydatki budżetu środków europejskich z tytułu WPR zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2016 w kwocie 26 mld 595 mln 458 tys. zł.

Nowela ma umożliwić wcześniejszą wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników za 2016 r. Według przedstawicieli rządu złagodzi to skutki kryzysu na rynku rolnym, spowodowanego m.in. embargiem na eksport produktów rolnych do Rosji czy afrykańskim pomorem świń (ASF).

Podczas czwartkowej debaty, podobnie jak w pierwszym czytaniu, nowelę poparli przedstawiciele wszystkich klubów.

Lech Sprawka (PiS) podkreślał, że "zasięg tej zaliczki będzie dotyczyć wszystkich gospodarstw rolnych". Dodał, że wypłaty tych zaliczek już są realizowane, a przyjęcie noweli umożliwi kontynuowanie wypłat.

Dorota Niedziela (PO) z kolei przekonywała, że wypłata to nie jest żadna pomoc, tylko "usprawnienie i dostosowanie do nowego rozporządzenia UE". "To są pieniądze, które się rolnikom należą" - powiedziała, dodając, że mają one m.in. pomóc rolnikom wobec rozprzestrzeniania się ASF.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk, odpowiadając na pytania poinformowała posłów, że wypłata pozostałej części dopłat bezpośrednich rozpocznie się od początku przyszłego roku.

Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty zaliczek w wysokości 70 proc. dopłaty bezpośredniej mają trwać od 17 października do 30 listopada 2016 r. Zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich.

W uzasadnieniu do projektu noweli MF przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym państwa członkowskie mogą, przed 1 grudnia, ale nie przed 16 października, wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. w przypadku płatności bezpośrednich. W związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych 8 września Komisja Europejska zdecydowała o odstąpieniu od tej zasady; w tym roku państwa UE mają możliwość zwiększenia do 70 proc. dopuszczalnej wysokości zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Wskazano, że wypłata 70 proc. zaliczek wymaga zaangażowania 10 mld 265 mln 486 tys. zł środków europejskich. "Zgodnie z regulacjami unijnymi, refundacja poniesionych wydatków ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji nastąpi w styczniu 2017 r. i zasili budżet środków europejskich z tytułu wspólnej polityki rolnej" - dodano.

Według MF ze względu na konieczność szybkiego zrealizowania celu ustawy oraz tego, iż zaliczki mogą być wypłacane od 17 października 2016 r., zmiana powinna wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Na dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowano ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku.

Głosowanie nad nowelą zaplanowane jest jeszcze na czwartkowy wieczór.

Tagi: gospodarka, prawo, rolnictwo, finanse, rząd, sejm, budżet, pap, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2016

Maria[QUOTE] Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty zaliczek w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)