Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybieramy nożyce ogrodowe - czy wiesz, na co zwracać uwagę?

0
Podziel się:

Nożyce ogrodowe najczęściej służą do przycinania żywopłotu lub trawy. Producenci oferują nam zazwyczaj cztery podstawowe rodzaje nożyc - ręczne, elektryczne,...

Wybieramy nożyce ogrodowe - czy wiesz, na co zwracać uwagę?
Nożyce ogrodowe najczęściej służą do przycinania żywopłotu lub trawy. Producenci oferują nam zazwyczaj cztery podstawowe rodzaje nożyc - ręczne, elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. Wybierając to narzędzie, najpierw musimy zastanowić się, co będziemy ciąć najczęściej - trawę w trudno dostępnych zakamarkach ogrodu, a może żywopłot? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Nożyce do cięcia trawy.

Koszenie trawy odbywa się na ogół przy pomocy kosiarki lub kosy; nożyce służą nam raczej do wyrównania źdźbeł lub przycięcia kępek, które są trudno dostępne. Podobnie jak w przypadku nożyc do żywopłotu, możemy wybierać pomiędzy urządzeniami ręcznymi, elektrycznymi bądź akumulatorowymi (rzadko spotyka się nożyce przeznaczone do cięcia trawy o napędzie spalinowym). Które z nich najlepiej będzie wybrać? Ze względu na to, że nożyce do trawy używane są raczej okazjonalnie, a w dodatku w trudno dostępnych miejscach ogrodu, znacznie lepiej jest zaopatrzyć się w model ręczny. Dzięki temu nie będziemy ograniczani długością kabla ani miejscem, w którym znajduje się źródło prądu. Nożyce elektryczne sprawdzą się w natomiast momencie, gdy po koszeniu trawy kosiarką chcemy mieć ładnie przystrzyżony trawnik; wówczas zdecydowanie przyda się urządzenie zmechanizowane i o odpowiedniej mocy.

Nożyce do żywopłotu

Podobnie jak w przypadku nożyc do trawy, nożyce do żywopłotu mają różne napędy. Możemy wybierać między urządzeniami ręcznymi, elektrycznymi, spalinowymi i akumulatorowymi. Jeśli chodzi o źródło zasilania, warto zwrócić uwagę na fakt, że cięcie wykonane nożycami ręcznymi znacznie różni się od cięcia przy pomocy nożyc spalinowych czy elektrycznych; w przypadku ręcznych sekatorów cięcie jest czystsze i równiejsze, co nie jest już takie oczywiste przy użyciu nożyc z innym źródłem zasilania. Z kolei nożyce ręczne nie nadają się do cięcia krzewów na dużych powierzchniach, ponieważ szybko się niszczą. Gabaryty nożyc do żywopłotu są także znacznie większe niż w przypadku nożyc do trawy. Przy ich wyborze warto zresztą zwrócić uwagę także na parę innych aspektów, takich jak rodzaj uchwytu nożyc, moc silnika (jeśli wybieramy nożyce inne niż ręczne), a także rodzaj ostrzy i wagę (szczególnie, jeśli mają się nimi posługiwać także osoby drobniejsze, o mniejszej sile).

Ostrza

Poza zasilaniem to właściwie najważniejsze kryterium wyboru nożyc ogrodowych. Ostrze należy dobrać w zależności od tego, czy mamy zamiar przycinać trawę, czy jednak żywopłot i inne, gęstsze rośliny. Najczęściej spotykane są ostrza jednostronne i dwustronne; pierwsze są przeznaczone głównie do dłuższych cięć i pracy przy szerokich, płaskich powierzchniach. Z kolei ostrza dwustronne pomogą uzyskać dokładniejsze cięcia, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiednio wymodelować nasz żywopłot.

Każdy, kto uwielbia starannie przystrzyżoną trawę czy żywopłot, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie nożyce. Koniecznie należy zwracać uwagę na: rodzaj zasilania, ostrze, uchwyt i wagę urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)