Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Wysokie kary za wypalanie traw. ARiMR ostrzega

13
Podziel się:

Za wypalanie traw grozi 5 tys. zł grzywny. W przypadku rolników dodatkowo można stracić dopłaty bezpośrednie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji ostrzega: wypalanie jest szkodliwe i niebezpieczne, a gleba traci przez to na wartości.

Za wypalanie traw rolnicy mogą stracić dopłaty
Za wypalanie traw rolnicy mogą stracić dopłaty (Michał Walczak)

Wypalanie trawy to wykroczenie, za które grozi wysoka grzywna. Jeśli na skutek takiego działania dojdzie do pożaru zagrażającego czyjemuś życiu, kara może być znacznie poważniejsza - do 10 lat więzienia.

Jak pisze niezalezna.pl, wielu rolników wciąż uważa, że wypalanie użyźnia glebę. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że to błąd.

- Wysoka temperatura natomiast zabija żyjące w glebie zwierzęta, co powoduje jej wyjałowienie. Palące się trawy czy chwasty mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe jak również niszczą atmosferę - tłumaczy ARiMR.

Zobacz także: Prawo wodne łagodne dla rolników. Wody Polskie chcą ich edukować, nie karać

Według danych Agencji, jednorazowe wypalanie traw może obniżyć wartość plonów o 5 - 8 proc. Ogień zabija bakterie i grzyby, a także niszczy warstwę próchnicy. Gleba potrzebuje kilku lat, żeby po takim zabiegu powrócić do stanu sprzed wypalania.

Rolnik wypalający trawy na swoim polu może stracić dopłaty. Jeśli robi to celowo, całkowita kwota dopłat może zostać obniżona o 20 proc. W przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania, agencja może pozbawić rolnika nawet całości kwoty, przyznanej na rok.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
wieśniaczka
6 lat temu
Ciekawe bzdury piszą . w takim razie należało by ich spytac po co paruje się ziemię, od czego zalezy jałowosc ziemi a co zwiększa plony. Chyba nie oglądają reklam i z nauką są na bakier że na wysokośc plonu ma nawożenie, nawadnianie , temper. i wiele innycg. Dopłaty-premie to powinni zabierać agentom z agencji za niewiedzę
Rolnik
6 lat temu
Większych głupot nie czytałem !,,w latach 60-70 wypalałem trawę co roku .i co rok była bujniejsza .troche wiedzy nie zaszkodzi...
lkj
6 lat temu
to zacznijcie jakies opryski by kleszcze wytepic
y
6 lat temu
im sie lepiej opłaca by ludzie ba bolerioze czy inny syf chorowali
A_C
6 lat temu
A potem mamy nagle plagę kleszczy. Ciekawe, że przez dziesięciolecia wypalania traw takiego wysypu tego syfu nie było.