Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zagraniczne owoce i warzywa mają już nie udawać polskich. Prezydent podpisał ustawę

5
Podziel się:

Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych działań, polegających na przepakowywaniu owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawaniu ich jako polskich.

Sprzedawanie zagranicznych pomidorów jako polskich ma być bardzo utrudnione.
Sprzedawanie zagranicznych pomidorów jako polskich ma być bardzo utrudnione. (Jacek Bereźnicki)

Prezydent podpisał ustawę, która ma ukrócić proceder przepakowywania owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawaniu ich jako polskich. Znika obowiązek wcześniejszego zawiadomienia przedsiębiorcy o kontroli, będą wysokie kary.

Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wprowadza obowiązek posiadania przez każdy podmiot wprowadzający artykuły rolno-spożywcze do obrotu, informacji, które umożliwiają identyfikację tego artykułu i odróżnienie go od innych artykułów rolno-spożywczych.

Nowe przepisy wzmacniają kontrolę w odniesieniu do identyfikacji oraz informacji przekazywanych konsumentom w oznakowaniu artykułów rolno-spożywczych, w tym owoców i warzyw. Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych działań, polegających na przepakowywaniu owoców i warzyw przywożonych z zagranicy i sprzedawaniu ich jako polskich.

Zobacz także: Wideo: "Jakość polskich truskawek jest bardzo wysoka"

W przypadku niedopełnienia powyższego wymogu, w ustawie przewidziano kary pieniężne. Zmiany dotyczą również wzmocnienia nadzoru nad działalnością osób wpisanych do rejestru rzeczoznawców, które mają pozwolić na skuteczną weryfikację obiektywności rzeczoznawców zatrudnionych np. przez podmioty skupujące.

Z kolei w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu wprowadzono zmiany umożliwiające działania kontrolne na podstawie imiennego okresowego upoważnienia. Zmiany mają również na celu zastąpienie kary grzywny, wyższymi karami pieniężnymi za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw.

Wprowadzono dodatkowe kary - za nieokazanie dokumentów towarzyszących danej partii owoców lub warzyw lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji, albo podanie informacji nieprawdziwych oraz za ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których zostało wydane orzeczenie o niezgodności warzyw i owoców z wymogami unijnymi.

Zmiany w ustawie Prawo przedsiębiorców mają na celu umożliwienie skutecznego podejmowania działań w przypadku podejrzenia popełnienia czynu niedozwolonego, zagrożonego administracyjną karą pieniężną. Ustawa określa, że kontrole przeprowadzane na podstawie przepisów ustawy o ochronie roślin, będą wyłączone spod obowiązku wcześniejszego zawiadomienia przedsiębiorcy o tej kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Kirk
5 lata temu
i bardzo dobrze :D wole dopłacic a kupic polskie produkty zeby wspierac polskich rolników :D sezpnowe najlepsze na soki mam wolnoobrotowa wyciskarke to pije na potege :D te witaminy
Gość
6 lat temu
Handlary w Stoczku Łukowskim sprzedają Jajka fermowe jako wiejskie.
Walczący z za...
6 lat temu
Brawo Budyń dzięki tobie nie kupie już bananów spod Grójca, że o cytrynach sandomierskich nie wspomnę!
Tomek
6 lat temu
Brawo!
Daro
6 lat temu
Nareszcie