Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Posłowie chcą złagodzić zakaz handlu ziemią. Resort pracuje nad innymi zmianami

Posłowie chcą złagodzić zakaz handlu ziemią. Resort pracuje nad innymi zmianami

Posłowie chcą, by rolnicy mogli sprzedać więcej ziemi
Posłowie chcą, by rolnicy mogli sprzedać więcej ziemi

Po kilkunastu miesiącach obowiązywania ustawy, która miała w zamierzeniu zablokować handel ziemią rolną przez osoby niezwiązane z branżą, dojdzie do jej zmiany. Konkurencyjne projekty przygotowali urzędnicy resortu rolnictwa oraz posłowie partii Jarosława Gowina.

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju rolnym, który powstał w Ministerstwie Rolnictwa, ma eliminować luki obecnych przepisów oraz przystosować go do realiów. Wśród zaproponowanych zmian znalazło się uznanie synowej, zięcia i pasierba za członków rodziny.

Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają bowiem na dziedziczenie przez te osoby ziemi, jeśli nie są tzw. rolnikami indywidualnymi, a więc nie posiadają odpowiedniego wykształcenia.

Łatwiejsze rozwody

Równocześnie nowelizacja ma ułatwić podział majątku w przypadku rozwodu. Obecnie osoba, która nie jest rolnikiem, nie może stać się właścicielem ziemi, chyba że zgodę wyrazi... prezes Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Urzędnicy chcą także umożliwić spółkom nabywanie ziemi rolnej, ale w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wszyscy członkowie zarządu muszą być rolnikami. Podobnie w przypadku spółek akcyjnych – posiadaczami akcji muszą być rolnicy.

Zobacz też, jak minister bronił się przed zarzutami opozycji:


 

W trakcie konsultacji publicznych tego projektu, które odbyły się 13 listopada, Krzysztof Jurgiel podkreślał, że celem zmian jest zapewnienie, iż "gospodarzami ziemi rolnej w Polsce byli rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rodzinne". Równocześnie przyznał, że projekt nowelizacji oparto na uwagach zgłaszanych przez organizacje rolnicze.

Resort rolnictwa chce, by Sejm zajął się projektem w lutym przyszłego roku.

Posłowie mają inny pomysł

Kilka dni przed publikacją na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ministerialnego projektu, "Rzeczpospolita" poinformowała o przygotowaniu pomysłu nowelizacji przez posłów partii Porozumienie kierowanej przez Jarosława Gowina.

Dokument zakłada podniesienie górnej granicy areału ziemi rolnej, którą można sprzedać bez zgody państwa. Obecnie jest to 30 arów czyli 3 tys. m, posłowie chcą, by było to 2 hektary. Z zastrzeżeniem, że nabywca nie będzie mógł jej sprzedać przez kolejne dwa lata.

Czytaj także
Polecane galerie
abdul
2017-11-18 12:51
Jasne! Sprzedajcie ziemię apóźniej będziecie się dziwić skąd tyle meczetów w Polsce.
pieczątka
2017-11-18 12:38
HAŃBA !!! Już gowinowcy wyczuli niemiecką kasę i sprzedali naszą ojczystą MATKĘ ZIEMIĘ !!!!
xxl
2017-11-17 13:55
Przepis potrzebny tylko jeden,a mianowicie"POLSKA ZIEMIĘ MOŻE KUPIĆ TYLKO POLAK I ODSPRZEDAĆ TYLKO POLAKOWI"Skończ sie podstawianie słupów,bo polska ziemia w tym przypadku nigdy nie przejdzie w "obce"ręce,a handel ziemią pomiędzy rolnikami ruszy.Czy to takie trudne?
Pokaż wszystkie komentarze (62)