Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz sprzedaży ziemi rolnej. Ponad 400 wniosków o sprzedaż osobom niebędącym rolnikami

48
Podziel się:

- Do środy ubiegłego tygodnia złożono ponad 400 wniosków o zgodę na zbycie ziemi. Rozpatrzonych zostało 25 wniosków w tym jeden negatywnie - powiedziała dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobami w ANR.

Zakaz sprzedaży ziemi rolnej. Ponad 400 wniosków o sprzedaż osobom niebędącym rolnikami
(Michael Gil/Flickr/CC BY 2.0)

Do ubiegłego tygodnia wpłynęło do ANR ponad 400 wniosków o zgodę na zbycie ziemi rolnej osobom niebędącym rolnikami - poinformowała w środę Agencja Nieruchomości Rolnych. 24 wniosków rozpatrzono pozytywnie, jeden negatywnie.

- Do środy ubiegłego tygodnia złożono ponad 400 wniosków o zgodę na zbycie ziemi. Rozpatrzonych zostało 25 wniosków w tym jeden negatywnie. Czyli 24 wnioski skończyły się decyzją pozytywną. To są wnioski osób, które są zainteresowane i dają rękojmie prowadzenia gospodarstwa rolnego - powiedziała dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobami w Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Zając-Plezia.

ANR zaprezentowała serwis internetowy, który ma pomóc wszystkim zainteresowanym nowymi przepisami regulującymi obrót ziemią rolną. Po adresem www.gospodarstwopolska.pl można znaleźć m.in. teksty ustaw oraz odpowiedzi na pytania związane z nowymi przepisami.

Zając-Plezia poinformowała, że powołany został koordynator, który ma nadzorować sprawne odpowiedzi na pytania. Serwis ma przełożyć skomplikowany język prawny na zrozumiałą informację. - Serwis jest przede wszystkim skierowany do osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości rolnej, utworzeniem gospodarstwa rolnego, zbyciem nieruchomości rolnej, ale może z niego korzystać każdy zainteresowany - dodała Zając-Plezia.

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, uchwalona przez Sejm 14 kwietnia, weszła w życie 30 kwietnia. Nowe przepisy wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nie rolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Obecnie podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi będzie dzierżawa.

Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona, co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych uzyskała prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku. Jednak dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie.

Zobacz także: Zobacz także: Ustawa o obrocie gruntami rolnymi łamie unijne prawo? Przewodniczący sejmowej komisji broni przepisów
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
Azz
8 lat temu
Na 4 lata, Barany, bo właśnie zakończył się okres ochronny przed UE i ani Ty , ani Wujcio ani inny ziom , nie miałby wystarczająco kasy by konkurować z Niemcem, Francuzem, Austriakiem ...itd. Czy tępota POlaków o krótkim rozumku jest już zarazą tego kraju ??
Kazimierz Fig...
8 lat temu
Ziemia chłopom, chłopom ziemia bo pójdziecie do więzienia.
komuna....
8 lat temu
wspanialy nowy powod do przyjmowania lapowek-prlowska metoda!
xyaa
8 lat temu
Teraz ja, Polak z miasta nie mogę kupić polskiej ziemi !!!....... Mój wujek, Polak i rolnik na mazurach nie może kupić polskiej ziemi w górach !!!......... W średniowieczu też tak było-mieszczanin nie miał prawa zostać ziemianinem i chłop nie mógł się przenieść poza ziemie jego pana…..
h
8 lat temu
A ile musieli dać w łapęo od hektara? Jest jakiś cennik ?
...
Następna strona