Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
promowane
14.06.2011 11:50

Zbiory porzeczek

Polska jest czołowym producentem porzeczek oraz kombajnów porzeczkowych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kombajnów, samobieżne i całorzędowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kombajny całorzędowe zbierają podczas jednego przejazdu owoce z całego rzędu i przeznaczone są do dużych plantacji. Na mniejszych plantacjach wykorzystuje się kombajny zbierające podczas jednego przejazdu owoce z połowy rzędu.
Dokładność kombajnów wynosi od 95 do 98%. Plantacje porzeczki czarnej przeznaczone do zbioru kombajnowego sadzi się w rzędzie w rozstawie 40- 50 cm.
Skutkami wprowadzenia kombajnów do zbioru porzeczek są m.in. spadki plonów wywołane uszkodzeniami pędów w roku następnym.
Zakup kombajnu przy posiadaniu plantacji kilkunasto lub kilkudziesięciu hektarowej jest opłacalne, natomiast posiadając mniejsze plantacje zakup kombajnu jest na granicy opłacalności.
Organizacja zbioru czarnej porzeczki przysparza wiele trudności. Niepewne plony, problem w ochronie przed szkodnikami oraz bardzo duże wahania cenowe owoców porzeczki zniechęcają plantatorów do kontynuowania produkcji. W tym roku zbiory czarnej porzeczki będą zdecydowanie mniejsze, a to wszystko za sprawa majowych przymrozków.

Tagi: promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz