Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zboże z Ukrainy. Polscy rolnicy odkładają sprzedaż zbiorów

115
Podziel się:

Z uwagi na niskie ceny oraz brak sygnałów o poprawie popytu, część rolników decyduje się magazynować swoje zapasy i czekać na poprawę koniunktury.

Zboże z Ukrainy. Polscy rolnicy odkładają sprzedaż zbiorów
(Bartosz Wawryszuk)

Żniwa w pełni, ale obfite zbiory nie muszą przekładać się na obfite portfele rolników. Ceny skupu są niskie, w magazynach są jeszcze zeszłoroczne zapasy. Na rynku jest także kontyngent z bezcłowym, tanim zbożem ukraińskim.

Analityk sektora agro w banku Credit Agricole Jakub Olipra zauważa, że w związku z taką sytuacją zakłady przemysłowe nie muszą oferować Polakom wysokich stawek. Tym bardziej, że mogą sięgać na przykład po tani ukraiński towar.

- Jeśli odbiorca kieruje się kryterium jakości i poszukuje dobrego ziarna, jest w stanie za nie odpowiednio zapłacić. Natomiast jeżeli na przykład produkuje paszę zwierzęcą, jego podstawowym kryterium jest cena towaru. W takim wypadku może sięgać po zboża ukraińskie kosztem polskich - wyjaśnia analityk.

Z uwagi na niskie ceny oraz brak sygnałów o poprawie popytu, część rolników decyduje się magazynować swoje zapasy i czekać na poprawę koniunktury. Takie działanie Jakub Olipra uważa za uzasadnione rynkowo.

- Nic nie wskazuje na to, by najbliższe miesiące miałyby przynieść radykalną zmianę cen. Warto więc poczekać na poprawę cen i przechować zebrane ziarna, by w przyszłości sprzedać je drożej - dodaje Jakub Olipra.

W Polsce najczęściej produkujemy pszenicę, kukurydzę oraz pszenżyto. Łącznie skala produkcji zbóż w tym roku ma wynieść około 30 milionów ton.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
Normalny
8 lat temu
Pszenice po 500 złotych ( paszową mogę kupić wszędzie) dlaczego mam ja wozić z Ukrainy i po ile. Oczywiście z Ukrainy i Kazachstanu i Węgier idzie durum. Ale to jest inna para kaloszy. A ceny pszenicy szczególnie paszowej to zawdzięczamy Putinowi i naszym Gierojom co na wyścigi i za pieniądze z USA krzyczeli na majdanie chwała Ukrainie to nam Putin zamkną granicę i kurek z petrodolarami dzięki temu nie potrzebujemy 10,000,000 pogłowia świnek 7,000,000 nam starczy.
ssss
8 lat temu
Ukry wykanczaja polskich pracownikow a teraz rolnikow...brawo pis. ANTYPOLSKA PARTIA PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC
linoq
8 lat temu
UKRAIŃCY DO NAS ZWŁÓCZĄ I HANDLUJĄ WSZYSTKIM, CO SIĘ DA, ZARAZĄ TEŻ, A RAK CZARNOBYLSKI DOBRZE SIĘ W NAS ROZWIJA
vipol
8 lat temu
SZYBKO ZAPOMNIANO, JAKI TO ZDROWY ROZWÓJ NA PODŁOŻU CZARNOBYLA I CIĄGLE MAMY NIEDOSTATEK TYCH NOWOTWORÓW U NAS!!! WSZYSTKO CO Z ZA WSCHODNIEJ GRANICY POWINNO BYĆ DAWNO ZAKAZANE U NAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Patriota
8 lat temu
Od dawna wiadomo, że Ukraina na bardzo dobre gleby -czarnoziemy i można tam uprawiać nawet bez nawozów, uzyskując dobre plony.Polak wszystko potrafi, by nawet bez kontygentu importować pszenicę i kukurydzę np. przez Słowację. Pomagając "biednym ukraincom", Unia wykańcza polskich rolników, co już jest widoczne na polskim rynku/. Mam nadzieję i mocno wierzę, RZĄD PIS-u przeciwstawi się tym praktykom, tak jak oparł się ingerencji Unii w nasze polskie sprawy. Szczęść Boże.
...
Następna strona